لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۵

سازمان ملل متحد موارد بشر دوستانه حقوق بشر در کره شمالی را هدف گرفته است


سازمان ملل متحد موارد بشر دوستانه حقوق بشر در کره شمالی را هدف گرفته است
سازمان ملل متحد موارد بشر دوستانه حقوق بشر در کره شمالی را هدف گرفته است

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه به آنچه که تخطی فاحش و گسترده به حقوق بشر در کره شمالی خوانده است هشدار داد و از دولت پیونگ یانگ خواست تا اجازه دهد کمکهای بشر دوستانه به مردم غیر نظامی آنکشور که در فقر بسر میبرند برسد.

۴۷ عضو شورا که در ژنو تشکیل جلسه داده بودند نگرانی خود را از قطعنامه ای که از سوی اتحادیه اروپا و ژاپن ارائه شده بود ابراز داشتند. ۳۱ کشوربه آن قطعنامه رای مثبت دادند در حالیکه سه کشور چین، کوبا و روسیه با آن مخالفت کردند و ۱۱ کشور نیز رای ممتنع دادند. در قطعنامه همچنین از کره شمالی خواسته شده است که به فرستاده ویژه شورای اجازه ورود داده شود.

یکی از اعضای هیات نمایندگای کره شمالی ضمن محکوم دانستن قطعنامه گفت که کشور متبوع وی همچنان اصول و برنامه کار سوسیالیستی خود را اجرا خواهد کرد.

سازمانهای امداد بین المللی که شواهد فزاینده و گسترده یی از سوء تغذیه و گرسنگی در کره شمالی در دست دارند مکرراً خواستار آن شده اند که دولت پیونگ یانگ به سازمانهای کمک رسانی بین المللی اجازه بدون مداخله برای رساندن امداد بدهد.

بسیاری از کشورهای اعطا کننده کمکها چون به ناظران آنها اجازه ورور به کره شمالی داده نمیشود توزیع خوار و بار و مواد غذادی در آن کشور را متوقف ساخته اند.

ایالات متحده آمریکا نیز از دسامبر سال ۲۰۰۸ ارسال مواد غذائی و سایر کمکهای خود را از طریق برنامه خوار و بار جهانی به کره شمالی متوقف کرده است. گزارشها حاکی از آن بود که آنگونه کمکها به جای رسیدن به مردم غیر نظامی به ارتشیان داده میشود.

XS
SM
MD
LG