لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

دیدگاه| سرمقاله روزنامه وال استریت جورنال: الگوی نیکی هیلی


سرمقاله هیات تحریریه روزنامه وال استریت جورنال

نیکی هیلی سه شنبه اعلام کرد در پایان سال جاری میلادی از مقام سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد کنار خواهد رفت و این مهم را همراه با مشایعت دوستانه پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید انجام داد. این روشی معمول برای کنار رفتن مقام های منتصب دوره ترامپ نیست و نشان می دهد فرماندار پیشین کارولینای جنوبی چه ماهرانه راه و چاه را در این دولت و سیاست خارجی پر تلاطم اش شناخته است.

خانم هیلی بر خلاف بعضی مقام ها خودش را فردی که می کوشد ترامپ را مهار کند نشان نداد. با این اوصاف نظرش را، حتی اگر به معنای اعلام موضع پیش از کاخ سفید در مسائلی مانند بد رفتاری روسیه بود، بیان می کرد. او همچنین دیکتاتورهایی را که ترامپ ملاقات با آن ها را مایه افتخار می دانست، مورد حمله قرار می داد.

نیکی هیلی این موقعیت را با دفاع آشکار و بی محابا از تغییرات در سیاست آمریکا که مورد پسند مقام های سازمان ملل متحد نبود، به دست آورد. تصمیم پرزیدنت ترامپ به انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل از تل آویو به اورشلیم از جمله این سیاست ها بود. او به سازمان ملل متحد گفت اسامی متحدانی که به محکومیت علنی آمریکا پیوستند را یادداشت کرده است. نیکی هیلی همچنین موفق شد قطعنامه محکمی را برای افزایش تحریم ها علیه کره شمالی در شورای امنیت به تصویب برساند.

هیلی روز سه شنبه گفت امیدوار است بتواند فرصتی برای استراحت داشته باشد. ترامپ گفت خوشحال می شود او دوباره به دولت بازگردد. نیکی هیلی از دو سال خدمت در دولت چون ستاره ای درخشان تر بیرون می آید و این تجربه ممکن است او را برای دستیابی به مقام سیاسی عالی تری مثلا در سال ۲۰۲۴ وسوسه کند. منطقی است که دونالد ترامپ فردی همانقدر رک و زیرک را به جانشینی او معرفی کند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG