لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

دبیر کل سازمان ملل متحد خواهان پایان جنگ در لیبی شد


بان کی مون
بان کی مون

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز شنبه برای پشیتبانی از روند آشتی بین جناح های متخاصم به لیبی سفر کرد، و از یک ژنرال یاغی که با اسلامگرایان در شرق کشور می جنگد خواست عملیات خود را متوقف کند، و گروه های مسلح را به خروج از فرودگاه پایتخت فراخواند.

به گزارش اسوشیتد پرس، بان که در پی آغاز روند آشتی سازمان ملل متحد برای پر کردن شکافی که لیبی را بین دو پارلمان و دو دولت تقسیم کرده به آنجا رفته است، برنیاز به پایان جنگ تاکید گذاشت و از تمام گروه های مسلح خواست سلاح هایشان را زمین بگذارند.

دبیرکل سازمان ملل متحد در جلسه ای که در آن نمایندگان گروه های رقیب، و نیز وزیر امور خارجه ایتالیا و دیگر دیپلمات های اروپایی حضور داشتند و از تلویزیون پخش می شد، گفت «جامعه بین المللی نمی تواند ادامه ریختن خون لیبیائی ها را تحمل کند.»

بان گفت او برای حمایت از روند گفت و شنود که سازمان ملل متحد روز ۲۹ سپتامبر آغاز کرد به طرابلس آمده است و یادآور شد پایان جنگ باید بدون هیچ پیش شرطی حفظ شود.

اوگفت «ما می فهمیم راه طولانی و دشوار خواهد بود»، اما کشور نمی تواند از نظر سیاسی تقسیم شده باقی بماند.

سازمان ملل متحد پارلمان جدید و دولتی را که از آن حمایت می کند برسمیت می شناسد. اما بان گفت آن مشروعیت باید حضور تمام لیبیائی ها را مسلم سازد.

وزیر امور خارجه ایتالیا گفت همسایگان اروپایی لیبی و جامعه بین المللی نگران ثبات کشور هستند.

در جلسه، برناردینو لئون، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در لیبی، گفت پایتخت لیبی " برای چند ساعت آینده بار دیگر پایتخت یک لیبی متحد خواهد بود.»

لیبی در تابستان امسال موجی از خشونت را شاهد بود، زمانی که میلیشاهای شهر مصراته و گروه های متحد اسلامگرایان در پایتخت براه افتادند و از دولتی که پارلمان قبلی منصوب کرده بود حمایت کردند. پارلمان و دولت جدید که غیر اسلامگرایان از آنها پشتیبانی می کنند و از پایتخت بیرون رانده شدند، در شرق کشور جلساتی تشکیل داده اند.

XS
SM
MD
LG