لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۱

قدرت های جهانی درباره آینده لیبی بحث می کنند


قدرت های جهانی درباره آینده لیبی بحث می کنند
قدرت های جهانی درباره آینده لیبی بحث می کنند

بان کی – مون دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید لیبی با چالش های بزرگی روبروست و صلح و امنیت از اجحیت بالایی برخوردار است.

بان کی – مون این نظر را روز سه شنبه در آغاز جلسه تصمیم گیری قدرت های جهانی درباره آینده لیبی در نیویورک سخن می گفت.

جلسه کمتر از یک هفته پس از آن تشکیل می شود که شورای امنیت سازمان ملل متحد کرسی لیبی در مجمع عمومی را به شورای ملی انتقالی منتقل کرد.

مصطفی عبدالجلیل رییس شورا به نمایندگان گروه تماس لیبی گفت در قیامی که به برقراری کنترل شورای ملی انتقالی بر بیشتر بخش های کشور منجر شد، دست کم ۲۵ هزار تن کشته شده اند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید دولت او از مردم لیبی برای ساختن آینده ای آزاد، دمکراتیک و کامیاب، پشتیبانی خواهد کرد.

آقای اوباما در سخنانی که قرار است روز سه شنبه در جلسه گروه تماس لیبی در سازمان ملل متحد ایراد کند گفت مردم لیبی دوست و شریکی خواهند داشت که آنها را در توسعه امنیت، فراهم آوردن کمک های انسانی و انتقال صلحجویانه به دمکراسی یاری خواهد داد.

آقای اوباما همچنین گفت لیبی «درسی» است که نشانگر زمانی است که جامعه بین المللی به عنوان یک واحد در برابر بی عدالتی می ایستد.

نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه گفت فراز و نشیب هایی برای لیبی وجود خواهد داشت، اما هیچکس نباید بخواهد گذشته را باز گرداند. فرانسه نقش عمده ای در ماموریت ناتو در لیبی بازی کرده است.

سازمان ملل متحد برای اعزام یک هیات پشتیبانی سیاسی به طرابلس آماده می شود. بان کی - مون می گوید هیات جامع خواهد بود و باید با نیازها و ارحجیت های لیبی کاملا تطبیق کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه مارس قطعنامه ای تصویب کرد که به کشورها اجازه می داد از «تمام ابزار لازم» برای حفاظت از مردم لیبی استفاده کند.

در ماه اوت، جنگجویان دولت موقت لیبی بر مجتمع دیکتاتور لیبی در طرابلس مسلط شدند. اما نبرد در تعدادی از قرارگاه های معمر قذافی ادامه دارد، در همین حال شورای ملی انتقالی بر آن است که یک دولت موقت، تا زمان برگزاری انتخابات، برای اداره کشور تشکیل دهد.

XS
SM
MD
LG