لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۱

دبیر کل سازمان ملل متحد وارد لبنان می شود


بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز جمعه وارد لبنان شد و قرار است درباره تحقیقات یک دادگاه سازمان ملل متحد در مورد ترور رفیق حریری نخست وزیر اسبق کشور و خونریزی جاری در سوریه گفت و گو کند.
انتظار می رود دبیرکل همچنین درباره حملات علیه صلحبانان سازمان ملل متحد در جنوب لبنان و انبار تسلیحات حزب اله بحث کند. بان قرار است با میشل سلیمان رییس جمهوری، نجیب میقاتی نخست وزیر و رهبران پارلمان لبنان ملاقات کند.
او اخیرا در مصاحبه ای با روزنامه النهار پیشنهاد های خود را برای خلع سلاح حزب اله تکرار کرد. حزب اله تنها جناح لبنانی است که در پی جنگ داخلی ۱۹۷۵-۱۹۹۰ حاضر نشده است سلاح هایش را زمین بگذارد.
در پیشاپیش ورود بان کی مون، یک مقام حزب اله روشن ساخت که از او در بیروت استقبال نمی شود.
بحث درباره تحقیقات دادگاه لاهه در مورد ترور رفیق حریری در سال ۲۰۰۵ در راس برنامه کار دبیر کل سازمان ملل متحد قرار دارد. چهار عضو حزب اله به دست داشتن در انفجاری که حریری و ۲۲ تن دیگر را در بیروت کشت متهم شده اند.
حزب اله، نیرومند ترین جناح سیاسی لبنان، هرگونه درگیری در انفجار را تکذیب کرده است و حاضر نشده است چهار مظنون را به دادگاه ویژه تحویل دهد.
بان کی مون گفت او بزودی در مورد تجدید ماموریت دادگاه که در پایان فوریه منقضی می شود تصمیم خواهد گرفت.
دبیر کل سازمان ملل متحد در مصاحبه با النهار بار دیگر از بشار اسد رییس جمهوری سوریه خواست به سرکوب معترضین پایان دهد. او همچنین جامعه بین المللی را به اتخاذ موضع واحدی در برابر قیام در سوریه فراخواند.

XS
SM
MD
LG