لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۰۰

سازمان ملل متحد: در خشونت های قرقیزستان حدود ۴۰۰ هزار نفر آواره شده اند


سازمان ملل متحد می گوید خشونت مرگبار قومی در قرقیزستان نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر را ناچار ساخته است از خانه هایشان فرار کنند.

سخنگوی دفتر امور انسانی این سازمان روز پنجشنبه گفت حدود ۱۰۰ هزار نفر از آوارگان از کشور گریخته اند و در ازبکستان پناه گرفته اند.

زد و خوردهایی که روز ۱۰ ژوئن بین قرقیزها و ازبک ها درگرفت، بیش از ۱۹۰ کشته در شهرهای اوش و جلال آباد برجا گذاشته است. رهبران دولت موقت و مقامات صلیب سرخ می گویند شمار کشته شدگان از ارقام رسمی به مراتب بالاتر است.

روز پنجشنبه، عظیم بک بک نظراوف، معاون موقت نخست وزیر، گفت وضع در اوش تثبیت می شود و شهروندان قرقیز را تشویق کرد در همه پرسی قانون اساسی در روز ۲۷ ماه ژوئن شرکت کنند. اما گزارش ها حاکی است تیراندازی های پراکنده ای در شهر روی داده است.

اما مقامات سازمان ملل متحد می گویند وضعیت همچنان وخیم است و بسیاری از ازبکها در خانه های خود سنگر گرفته و پناهندگان از بازگشت به قرقیزستان بیم دارند.

کمک های انساندوستانه شامل چادر و پتو راهی جنوب قرقیزستان شده ولی گروه های امداد به دلایل امنیتی از پخش آنها خودداری می کنند.

بسیاری از اردوگاه های آوارگان در امتداد مرز ازبکستان فاقد غذا و آب هستند.

نخستین هواپیمای حامل کمک روز چهارشنبه در ازبکستان به زمین نشستند. روسیه و آمریکا، که هر دو پایگاه هایی در قرقیزستان دارند، تعهد کرده اند کمک های انسانی به آنجا بفرستند.

در این میان، یک گروه امنیتی به سرپرستی روسیه روز پنجشنبه گفت به قرقیزستان صلحبان نخواهد فرستاد. به گفته سازمان پیمان امنیت جمعی روز پنجشنبه به جای آن «کارشناسانی» اعزام خواهد کرد تا عملیاتی برای پیشگیری از بی نظمی های انبوه طرح ریزی و آماده کنند.

XS
SM
MD
LG