لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۵

نقض فاحش حقوق بشر در کره شمالی


کمیسیون سازمان ملل متحد برای تحقیق در باره وضعیت حقوق بشر در جمهوری دمکراتیک خلق کره، گزارش جامع و مفصلی در مورد نقض سیستماتیک و گسترده حقوق بشر توسط دولت کره شمالی منتشر کرده است. بنا به گزارش فوق، حاکمیت کره شمالی از قتل، شکنجه، بردگی، خشونت جنسی، گرسنگی های جمعی و دیگر اقدامات نکوهیده علیه مردم خودش استفاده می کند. همچنین به ناپدید شدن های اجباری، اتکای سنگین به تبعید به اردوگاه ها بعنوان ابزاری برای تقویت حکومت و ترساندن مردم به تسلیم متوسل می شود.

کمیسیون سازمان ملل متحد گزارش ۴۰۰ صفحه ای خود را پس از شنیدن شهادت های بیش از ۳۲۰ نفر در جلسات عمومی و مصاحبه های خصوصی که در پایتخت های سراسر جهان انجام شد منتشر کرد، و گفت رژیم کره شمالی « به تضمین حکومت دیکتاتوری خود بر گروهی کوچک بسنده نیست، بلکه می خواهد بر هر جنبه زندگی مردم مسلط شود و آنها را از درون به وحشت بیاندازد.» در سراسر تحقیقات کمیسیون، جمهوری کره از دسترسی آن به کشور جلوگیری کرد و حاضر نشد با تحقیقات همکاری کند.

گزارش کمیسیون سازمان ملل متحد به شورای امنیت توصیه می کند یافته های آنرا برای تعقیب احتمالی به دادگاه جنایی بین المللی ارجاع کند. کمیسیون همچنین نامه ای برای کیم یونگ اون رهبر کره شمالی فرستاد و هشدار داد که او ممکن است بدلیل ارتکاب جرائمی علیه بشریت تحت پیگرد قرارگیرد.

ایالات متحده آمریکا از گزارش نهایی کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد در مورد کره شمالی کاملا حمایت می کند. کمیسیون گزارش را در ۱۷ مارس به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو تسلیم خواهد کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت گزارش شواهد قاطعی از نقض گسترده، سیستماتیک و فاحش حقوق بشر توسط رژیم کره شمالی ارائه می دهد. همپنین نظر جامعه بین المللی را که وضع حقوق بشر در آن کشور بسیار بد است منعکس می کند.

آمریکا کره شمالی را ترغیب می کند گام های قاطعی برای بهبود وضع مردم خود بردارد. ایالات متحده به کار با شریکان خود و سازمان های بین المللی برای بهبود شرایط اسفناک حقوق بشر در کره شمالی ادامه می دهد.
XS
SM
MD
LG