لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

حفاظت از روزنامه نگاران


شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا قطعنامه ای تصویب کرده است که از کشورهای عضو و تمام طرف های مناقشات مسلحانه می خواهد از روزنامه نگاران در مناطق مناقشه و هر جای دیگر حفاظت کنند.

قطعنامه اعلام می کند کار یک رسانه آزاد و مستقل برای یک جامعه دمکراتیک اساسی است و از کشورها می خواهد پاسخگویی به کسانی را که مرتکب جرائمی علیه اهالی رسانه ها می شوند مسلم سازند و به حق روزنامه نگاران برای استفاده از حرفه خود بدون ارعاب احترام بگذارند.

قطعنامه شماره ۲۲۲۲ در حالی تصویب می شود که خشونت علیه روزنامه نگاران در سراسر جهان همچنان رو به افزایش است – اعدام های سرپایی، آدم ربایی و زندان از آن حمله است.

سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، در سخنانی در شورای امنیت به وضعیت مازن درویش، مدیر مرکز رسانه ها و آزادی بیان در سوریه ،که بی رحمتی ها وقساوت های رژیم اسد را گزارش می داد پرداخت. درویش و دو همکار او در ۲۰۱۲ دستگیر و زندانی شدند، محاکمه آنها بیست و چهار بار لغو شده است.

خانم پاور یادآورشد روزنامه نگاران فقط در نواحی مناقشه در خطر قرار ندارند و افزود به هر منطقه ای نگاه کنید نشانه های هشدار دهنده ای از سرکوب آزادی بیان همراه با سرکوب گسترده تر حقوق سیاسی و مدنی می بینید.

او از جمله به وضعیت ۹ روزنامه نگار اتیوپیایی که از آوریل ۲۰۱۴ زندانی بوده اند اشاره کرد و گفت هر روزنامه نگار یا گروهی که از طریق آزار، حمله و تهدید هدف قرار بگیرند، بر شمار بیشتری اثر می گذارد – خود سانسوری، پنهان شدن یا فرار از کشورهایی را که به شدت به صداهای مستقل نیاز دارند، موجب می شود.

با قطعنامه ۲۲۲۲، جامعه بین المللی بر نیاز به حفاظت از روزنامه نگاران و حق آزادی بیان تاکید گذاشته است و می خواهد تمام کشورها و گروه هایی که این حقوق را نقض می کنند مسئول شناخته شوند. حالا، همه موظف هستند این اصل مهم را رعایت کنند..

XS
SM
MD
LG