لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۳

رئیس سابق مجمع عمومی سازمان ملل در یک حادثه درگذشت


UN General Assembly
UN General Assembly

رئیس سابق مجمع عمومی سازمان ملل که پیش از این از سوی آمریکا به دریافت رشوه متهم شده بود، در یک سانحه درگذشت.

پزشکی قانونی اعلام کرد جان آشه بخاطر حادثه ای که برای او در حین ورزش و کار با هالتر بخاطر آسیبی که به گردن او وارد شد، کشته شد.

"موگنز لیکتوفت" رئیس فعلی مجمع عمومی سازمان ملل در بیانیه ای درباره مرگ جان آشه گفت: در طول سالهای طولانی و اتهامات هنوز تایید نشده، آقای اشه یک دیپلمات سختکوش و محبوب در مقر سازمان ملل در نیویورک بود.

جان آشه، که سابقه نمایندگی کشور "آنتیگوا و باربودا" در سازمان ملل را داشت، در فاصلۀ سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴، در مقام رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد خدمت کرد.

این جزایر در شرق دریای کارائیب، شرق جزایر سنت کیتس و نویس و شمال جزیرهٔ مونتسرات، هستند که دولت مستقل داشته و پایتخت آنها سنت جانز است.

سه ماه پیش، مقام های قضایی ایالات متحده آمریکا اتهام رشوه خواری را بر اتهام های پیشین جان آشه، رئیس سابق مجمع عمومی سازمان ملل متحد اضافه کردند.

جان آشه (John Ashe) به دریافت یک میلیون و سیصد هزار دلار رشوه در زمان ریاست بر مجمع عمومی سازمان ملل متحد متهم بود.

دادستانهای نیویورک پیشتر تنها به خاطر تخلف های مالیاتی علیه جان آشه اعلام جرم کرده بودند زیرا گمان می کردند مصونیت دیپلماتیک جان آشه او را از اتهام رشوه خواری محفوظ نگاه خواهد داشت اما با انصراف وکیل مدافع آقای آشه در دادگاه دادستانان تصمیم گرفتند اتهام رشوه خواری را نیز به پرونده جان آشه بیفزایند.

به گفته دادستان ها آقای آشه در دو مورد در ازای جلب حمایت سازمان ملل متحد از منافع نهادهایی در ماکائو و چین رشوه دریافت کرده است.

XS
SM
MD
LG