لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۱

سازمان ملل:‌شهرک‌سازی اسرائیل تهدیدی علیه روند صلح


جفری فلتمن
جفری فلتمن
سازمان ملل متحد می‌گوید فرصت مذاکرات خاورمیانه برای تشکیل دو کشور مستقل «صدمه جبران‌ناپذیری» خواهد خورد، مگر آن‌که اسرائیل ساخت شهرک‌های جدید در سرزمین‌های اشغالی کرانه غربی را متوقف کند.

جفری فلتمن، مسئول سیاسی سازمان ملل متحد این سخنان را روز سه‌شنبه در شورای امنیت ایراد کرد. او گفت اسرائیل و فلسیطنی‌ها در جریان مذاکرات جاری، در جهت «کاهش اختلافاتشان» پیشرفت‌هایی کرده‌اند.

آقای فلتمن در عین حال از اشکالاتی که شهرک‌سازی‌های جدید ایجاد کرده یاد کرد و گفت «عواقب شکست در مذاکرات برای هر دو طرف چشمگیر خواهد بود.»
مسئول سیاسی سازمان ملل متحد همچنین اعلام اخیر دولت اسرائیل مبنی بر تایید طرح ساخت و ساز بیش از ۲۰ هزار واحد مسکونی جدید در اراضی مورد مناقشه در نزدیکی اورشلیم را زیر سوال برد.

فلسطینی‌ها می‌گویند این ساختمان‌سازی یکی از آخرین فضاهای باقی‌مانده میان شرق اورشلیم و کرانه غربی را مسدود می‌کند.

اعلان طرح اخیر ساخت‌وساز موجب شد که فلسطینی‌ها تهدید به خروج از مذاکرات کنند. این امر موجب شد تا بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل طرح ساختمان‌سازی را تعلیق کند.

روز سه‌شنبه، آقای فلتمن گفت بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از دولت اسرائیل انتظار دارد تا شهرک‌سازی را به طور دائمی متوقف کند.

مذاکره‌کنندگان اسرائیلی و فسلطینی در ماه ژوئیه، دور تازه مذاکرات را با میانجیگری جان کری، وزیر خارجه آمریکا از سرگرفتند و وعده دادند تا مذاکرات را برای نه ماه ادامه دهند.

بیش از نیم میلیون شهرک‌نشین اسرائیلی اکنون در شهرک‌های کرانه غربی و شرق اورشلیم زندگی می‌کنند. این اراضی طی جنگ ۱۹۶۷ توسط اسرائیل اشغال شد و فلسطینی‌ها آن را بخشی از کشور مستقل خود در آینده می‌دانند. جامعه بین‌الملل شهرک‌سازی‌های اسرائیلی در سرزمین‌های غیرقانونی و مورد مناقشه‌ را رد می‌کند.
XS
SM
MD
LG