لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

اسراییل تحقیقات شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را رد می کند


اسراییل تحقیقات شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را رد می کند
اسراییل تحقیقات شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را رد می کند

مقامات سازمان ملل متحد می گویند دولت اسراییل مانع از آن است آنها با سربازان اسراییلی درباره حمله به ناوگان کشتی های حامل کمک برای غزه صحبت کنند.

یک تحقیقگر کمیسیون شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه در بیانیه ای به خبرگزاری آسوشتید پرس گفت کمیسیون سه نفره در تحقیقاتی که درباره حمله ۳۱ ماه مه و کشته شدن ۹ فعال طرفدار فلسطینیان انجام می دهد، نیاز خواهد داشت از سربازان سئوال کند.

اما دولت اسراییل به تحقیقگران از بریتانیا، ترینیداد و مالزی چنین اجازه ای نداده است، می گوید هیات را بی طرف نمی داند و در باره تحقیقات اظهار نظر نخواهد کرد.

هیات روز دوشنبه دیداری دو هفته ای از ترکیه و اردن را آغاز کرد، با این هدف که از شاهدان و مقامات دولت درباره حمله پرسش کند.

تحقیقات شورای حقوق بشر از هیاتی که بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، به همین منظور تشکیل داده جدا است. انتظار می رود این هیات در نیمه سپتامبر یک گزارش مقدماتی ارائه دهد.

کماندوهای اسراییل در جریان حمله به ناوگان ۹ فعال طرفدار فلسطینیان را کشتند. هشت نفر ترک و یک نفر یک آمریکایی ترک تبار بودند. اسراییل می گوید نیروهایش از خود دفاع می کردند. با این حال حمله آنها با محکومیت گسترده روبرو شد.

XS
SM
MD
LG