لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

گزارش : حدود ۲۰ هزار عراقی در ۱۰ماه کشته شدند


سازمان ملل متحد می‌گوید امسال ۱۰ میلیون عراقی به کمک نیاز خواهند داشت
سازمان ملل متحد می‌گوید امسال ۱۰ میلیون عراقی به کمک نیاز خواهند داشت

سازمان ملل متحد می‌گوید در عراق در فاصله بین ژانویه و اکتبر ۲۰۱۴، نزدیک ۱۹ هزار تن کشته شدند، در همین حال بیش از ۳ میلیون نفر خانه‌هایشان را ترک کرده‌اند.

مسئول حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز سه شنبه گفت "حتی این ارقام دهشتناک، رنجی را که مردم عراق تحمل می‌کنند، دقیقا نشان نمی‌دهد."

وی افزود: "عددها، کسانی را که کشته شدند یا در خشونت آشکار آسیب دیدند، شامل می‌شود. اما تعداد بیشمار دیگری که از نبود دسترسی به غذا، آب و دارو و درمان جان سپرده‌اند را مورد تاکید قرار می دهد.»

این گزارش می‌گوید عقیده بر این است که پیکارجویان دولت اسلامی ۳۵۰۰ برده جنسی، اکثرا از اقلیت ایزدی، در اسارت دارند، و به "نقض منظم و گسترده معیارهای بین المللی حقوق بشر ادامه می‌دهند."

گزارش همچنین به شکایت‌هایی در مورد نقض حقوق بشر توسط نیروهای طرفدار دولت اشاره می‌کند.

یان کوبیس، فرستاده سازمان ملل متحد به عراق گفت علیرغم دستاوردهای نیروهای عراقی، پیکارجویان داعش به کشتن و دربدر ساختن غیر نظامیان ادامه می‌دهند، و موجب "رنج‌های ناگفتنی" می‌شوند.

او از جامعه بین المللی خواست از کوشش‌های دولت عراق برای برقراری ثبات و باز سازی مناطقی که از پیکارجویان پس گرفته است، کمک کند تا مردم بتوانند به خانه‌هایشان باز گردند.

گزارش همچنین حاکی است گروه دولت اسلامی، مردان مسلح را در نواحی محل سکونت غیر نظامیان مستقر می‌سازد تا از آن‌ها بعنوان سپرهای انسانی استفاده کند و مردم را با بمب گذاری‌های انتحاری مستقیما هدف می‌گیرد.

دفتر امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد می‌گوید امسال ۱۰ میلیون عراقی به کمک نیاز خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG