لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۹

شورای امنیت با محکوم کردن حمله به نفتکش‌ها خواستار کاهش تنش شد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

شورای امنیت سازمان ملل متحد با محکوم کردن حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان، این حادثه را «تهدیدی جدی برای امنیت منطقه» توصیف کرد.

شورای امنیت سازمان ملل در جلسه‌ای در پشت درهای بسته، به بررسی حمله به دو نفتکش در دریایی عمان پرداخت.

این شورا پس از پایان این جلسه، در بیانیه‌ای از همه طرفین خواست «خویشتن‌داری» خود را حفظ کنند. این شورا همچنین حمله به نفتکش‌ها را تهدیدی برای عبور و مرور آزادکشتی‌ها و تامین انرژی جهان دانست.

در این نشست جاناتان کوهن، سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، اقدام به ارائه مدارک ایالات متحده درباره این حمله به اعضای شورا کرد.

در این نشست همچنین رزماری دیکارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد گزارشی از حادثه حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس ارائه و تاکید کرد که دبیرکل سازمان ملل متحد به تلاش خود برای گفت و گو و رایزنی در منطقه ادامه می‌دهد.

ایالات متحده، ایران را مسئول حمله به دو نفتکش در دریای عمان می‌داند. وزارت دفاع آمریکا فیلمی منتشر کرده بود که نشان می‌داد یک قایق سپاه پاسداران اقدام به جدا کردن یک مین عمل نکرده از بدنه یکی از کشتی‌های حادثه دیده، می‌کند.

پیشتر برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، در توضیحاتی در برابر کمیته فرعی کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، گفته بود نهادهای اطلاعاتی آمریکا تائید کرده‌اند که شناورهای ایرانی فعال در محدوده تنگه هرمز در ۱۲ و ۱۳ ژوئن به نفتکش نروژی «فرانت آلت ایر» و نفتکش ژاپنی «کوکوکا کورِیجس»، نزدیک شده بودند. این امر پیش از انفجارهای بامداد ۱۳ ژوئن در هر دو نفتکش رخ داده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG