لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۱

مقام ارشد سازمان ملل از برنامه های اتمی ایران و سوریه انتقاد کرد


مقام ارشد سازمان ملل از برنامه های اتمی ایران و سوریه انتقاد کرد
مقام ارشد سازمان ملل از برنامه های اتمی ایران و سوریه انتقاد کرد

مقام ارشد سازمان ملل متحد از سوریه و ایران به خاطر عدم همکاری کامل دو کشور در پاسخ گویی به برنامه های بحث انگیز اتمی شان انتقاد کرد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید: «ایران همکاری های لازم را انجام نمی دهد و سوریه هنوز به سوال هایی که آژانس در اواسط سال ۲۰۰۸ مطرح کرده، پاسخ نداده است».

آقای آمانو که به مناسبت افتتاح اجلاس شورای ۳۵ نفری حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی سخن می گفت، افزود: «تهران نتوانسته است تضمین های معتبری در اختیار آژانس قرار دهد مبنی بر آن که جمهوری اسلامی فعالیت های پنهانی ندارد».

به گفته مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی این امر سبب شده است که آژانس نتواند به این نتیجه برسد که «همه مواد هسته ای در ایران در خدمت فعالیت های صلح آمیز قرار دارد».

آقای آمانو همچنین خطاب به اجلاس گفت سوریه همچنان پیشنهاد مذاکره درباره شایعات مربوط به ساختن یک راکتور هسته ای پنهانی برای ساختن سلاح اتمی را رد می کند. هواپیماهای اسرائیلی در سال ۲۰۰۷ ساختمان این راکتور را ویران کردند.

غرب و متحدانش بیم از آن دارند که دو کشور سوریه و جمهوری اسلامی ایران در برنامه اتمی خود قصد ساختن بمب اتمی داشته باشند. ایران به خاطر برنامه غنی سازی هسته ای اش چندین بار مورد تحریم های سازمان ملل قرار گرفته است .ایران همواره هدف های برنامه اتمی خود را صلح جویانه اعلام کرده است

XS
SM
MD
LG