لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

اعتراض و ترک جلسه هنگام سخنرانی وزیر دادگستری ایران در شورای حقوق بشر


از پیش از حضور علیرضا آوایی،‌ نهادهای حقوق بشری به حضور او معترض بودند.
از پیش از حضور علیرضا آوایی،‌ نهادهای حقوق بشری به حضور او معترض بودند.

تعدادی از دیپلمات های عمدتا کشورهای غربی هنگام سخنرانی علیرضا آوایی، وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران در سی و هفتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو سالن را به نشانه اعتراض ترک کردند.

همزمان با حضور آقای آوایی در نشست شورای حقوق بشر، روز چهارشنبه گروهی از معترضان به حضور وی در مقابل دفتر سازمان ملل در ژنو تجمع کردند.

همچنین دفتر نمایندگی حقوق بشر آمریکا واقع در سوئیس به حضور آقای آوایی اعتراض کرد.

علیرضا آوایی ۶۱ ساله، در دولت دوم حسن روحانی به مقام وزارت دادگستری رسیده است. او در حالی در نشست شورای حقوق بشر ریاست هیات ایران را بر عهده دارد که از سوی فعالان حقوق بشر به عنوان یکی از ناقضان حقوق بشر متهم است.

گروه موسوم به «دوستان ایران آزاد» در پارلمان اروپا پیشتر در بیانیه ای گفته بود علیرضا آوایی پیش از این دادستان کل و عضوی از کمیته مرگ در استان خوزستان در دهه شصت بود که دستور حکم اعدام شمار زیادی را در ایران داد.

او بین سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۷، دادستان عمومی و انقلاب دزفول، استان کردستان و اهواز بود.

سه شنبه دهها ایرانی معترض نیز در مقابل مقر سازمان ملل تجمع کردند. آنها دست نوشته هایی داشتند که خواستار دستگیری علیرضا آوایی به دلیل نقض حقوق بشر بود.

سفر علیرضا آوایی به سوئیس در حالی است که در مهر ماه ۱۳۹۰، او به همراه ۲۸ مقام دیگر در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفت.

پیش از این نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، به حضور وزیر دادگستری ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل اعتراض کرد و گفته بود این مقام ایرانی، «مسئول برخی از بدترین موارد نقض حقوق بشر در ایران» است.

علیرضا آوایی در سخنرانی خود از اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و همچنین محاصره یمن توسط ائتلاف به رهبری عربستان انتقاد کرد.

از جمله دیپلمات هایی که به اعتراض سخنرانی آوایی را ترک کرد، مارگو والستروم، وزیر خارجه سوئد بود. به تازگی جمهوری اسلامی ایران «احمدرضا جلالی» پزشک ایرانی- سوئدی را به اعدام محکوم کرده است.

پیشتر، دفتر نمایندگی حقوق بشر آمریکا واقع در سوئیس نسبت به سفر وزیر دادگستری ایران برای شرکت در اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد واکنش نشان داد و ابراز تاسف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG