لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۴

آمریکا خواستار تحقیق درباره قاچاق اسلحه از ایران شد


آمریکا خواستار تحقیق درباره قاچاق اسلحه از ایران شد
آمریکا خواستار تحقیق درباره قاچاق اسلحه از ایران شد

ملت های غربی در جلسه ای در شورای امنیت نسبت به گزارش هایی که درباره قاچاق اسلحه از ایران منتشر شده ابراز نگرانی کرده اند.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز جمعه درخواست کرد درباره امکان نقض تحریم های سازمان ملل متحد در مورد قاچاق اسلحه از سوی ایران، «تحقیقاتی کامل» صورت گیرد.

او، که در جلسه ای درباره مسائل مربوط به ایران مطرح شده بود سخن می گفت، به حادثه ای در ماه سپتامبر استناد کرد که مقامات ایتالیایی بالغ بر ۷ تن مواد منفجره را در کانتینری که گفته می شد از ایران رسیده بود، کشف و ضبط کردند. خانم رایس همچنین به حادثه ای در نیجریه در ماه اکتبر اشاره کرد که منجر شد یک تبعه ایران به تلاش برای وارد کردن سلاح های گرم ممنوعه متهم شود.

سوزان رایس گفت تحقیقات درباره این حوادث می تواند به شورای امنیت در متوقف ساختن «شبکه های قاچاق و گسترش تسلیحات» ایران کمک کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از نماینده فرانسه می گوید ضبط محموله ها نشان می دهد که ایران در تلاش برای دور زدن تحریم های سازمان ملل متحد، از «مسیرهایی که روز به روز پیچیده تر می شود استفاده می کند.»

سازمان ملل متحد چهار دور تحریم علیه ایران به دلیل برنامه اتمی آن وضع کرده است. کشورهای غربی بر این گمانند که ایران سعی دارد تسلیحات اتمی تولید کند. تهران می گوید برنامه اش صلحجویانه است.

XS
SM
MD
LG