لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۵

سازمان ملل متحد به قطعنامه حقوق بشر علیه ایران رای می دهد


محمد جواد لاریجانی، مسئول شورای حقوق بشر گفت قطعنامه پر از دروغ است و از کشورهای غربی به دلیل تلاش برای به تصویب رساندن آن انتقاد کرد
محمد جواد لاریجانی، مسئول شورای حقوق بشر گفت قطعنامه پر از دروغ است و از کشورهای غربی به دلیل تلاش برای به تصویب رساندن آن انتقاد کرد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد طی قطعنامه ای از وضعيت حقوق بشر در ايران انتقاد کرد و آن کشور را به اعمال شکنجه، شلاق، و سنگسار محکوم کرد.

روز پنجشنبه کميته حقوق بشر سازمان ملل قطعنامه را با ۸۸ رای موافق، ۴۴ رای مخالف، و ۵۷ رای ممتنع تصويب کرد.

اين قطعنامه نسبت به «نقض جدی حقوق بشر» در ایران ابراز نگرانی عمیق می کند.

در پیش نویس این قطعنامه به مواردی نظیر سرکوب گسترده مدافعان حقوق بشر، بازداشت های خودسرانه، محاکمه های ناعادلانه و شکنجه استناد شده است.

گزارش همچنین از مجازات مرگ در ایران انتقاد کرده و می گوید «سنگسار و خفه کردن به عنوان روش های اعدام در ایران به کار گرفته می شود. ایران همچنین کسانی را که هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال بوده اند به مجازات مرگ محکوم و آن را اجرا کرده است.»

ایران در پیشاپیش رای گیری از قطعنامه انتقاد کرده است. روز سه شنبه محمد جواد لاریجانی، مسئول شورای حقوق بشر گفت قطعنامه پر از دروغ است و از کشورهای غربی به دلیل تلاش برای به تصویب رساندن آن انتقاد کرد.

سال پیش، قطعنامه ای که وضعیت حقوق بشر در ایران را محکوم می کرد با ۷۴ رای موافق در برابر ۴۸ رای مخالف و ۵۹ رای ممتنع، در مجمع عمومی شورای امنیت تصویب شد.

پیش نویس قطعنامه امسال همچنین به ادامه تبعیض و دیگر شکل های نقض حقوق بشر در ایران، که گاهی به منزله آزار اقلیت های قومی و مذهبی، مانند کردها، بلوچ ها و مسلمانان سنی است، اشاره می کند.

قطعنامه سازمان ملل متحد از ایران می خواهد به این نگرانی ها بپردازد و به تعهدات خود در رعایت حقوق بشر عمل کند.

XS
SM
MD
LG