لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۲۲

آمریکا از تصویب قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران استقبال می کند


محمد خزایی، نماینده ایران در سازمان ملل

مجمع عمومی سازمان ملل متحد نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرده است.

کمیته امور اجتماعی، انسانی و فرهنگی مجمع عمومی، معروف به کمیته سوم، روز جمعه قطعنامه را که کانادا و ۲۱ کشور دیگر پیشنهاد کرده بودند تصویب کرد.

قطعنامه که ۷۴ کشور به آن رای مثبت دادند، افزون بر نگرانی نسبت به ادامه نقض حقوق بشر در ایران، با نگرانی ویژه خلافکاری هایی را که از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه صورت گرفته است یادآور می شود.

جان مک دی، سفیر کانادا گفت ایران همچنان به تعهدات بین المللی خود در زمینه رعایت حقوق بشر بی اعتنا بوده است. او با اشاره به حوادثی که از هنگام اعلام نتایج انتخابات در ایران روی داده است گفت تا هنگامی که این گونه نقض های جدی حقوق بشر ادامه دارد، مجمع عمومی باید خواهان تغیرات مثبتی بشود.

قطعنامه همچنین به افزایش اعدام ها در پی انتخاب دوباره احمدی نژاد و استفاده عمومی از مجازات مرگ، در ایران، به ویژه در مورد خردسالان، می پردازد.

قطعنامه از دولت ایران می خواهد تحقیقات معتبر، بی طرفانه و مستقلی درباره اتهامات نقض حقوق بشر پس از انتخابات انجام دهد، و به خلافکاری های دیگر از جمله سنگسار، شلاق، قطع دست و پا و اعدام های علنی پایان بخشد.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از تصویب قطعنامه استقبال کرد، و در بیانیه ای گفت این اقدام نشان می دهد که جامعه بین المللی عمیقا نگران وضعیت حقوق بشر در ایران است. او گفت ایرانیانی که سعی دارند از حقوق جهانی خود استفاده کنند باید بدانند که جهان همچنان شاهد اعمال آنهاست و صدای آنها شنیده می شود.

محمد خزایی، نماینده جمهوری اسلامی، قطعنامه را دارای انگیزه های سیاسی و پر از ادعاهای دروغ نامید و محکوم کرد.

قطعنامه اینک باید به تصویب جلسه کامل سازمان ملل متحد برسد.

XS
SM
MD
LG