لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۸

هشدار دبیرکل سازمان ملل به ایران در کویت: افزایش خشونت را متوقف کنید


آقای گوترش در یک گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا در کویت صحبت کرد.
آقای گوترش در یک گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا در کویت صحبت کرد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، از بازیگران داخلی و خارجی درگیریهای سوریه از جمله ایران قویا خواست که اقداماتی که منجر به افزایش خشونت در این کشور می شود، خودداری کنند.

عالترین مقام این نهاد بین المللی در مصاحبه اختصاصی با «مارگرت بشیر» خبرنگار اعزامی صدای آمریکا به کویت که میزبان دو اجلاس درباره مقابله با داعش و کمک به بازسازی عراق بود، همچنین درباره درگیریهای در یمن، وضعیت کره شمالی و مساله اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار نیز به پرسشهای صدای آمریکا پاسخ داد.

ایران

آقای گوترش ضمن انتقاد از بازیگرانی که به تشدید خشونت در جنگ هفت ساله سوریه دامن می زنند، مشخصا از جمهوری اسلامی ایران نام برد.

وی گفت: متاسفانه، اخیرا وضعیت در سوریه شدیدا به خشونت کشیده شد. ما شاهد رویدادها در شرق غوطه و ادلب و در عفرین بودیم. ما حتی شاهد درگیری بین اسرائیل و شبه نظامیانی بودیم که کما بیش مستقیما با ایران پیوند دارند سازمان ملل و خودم شخصا از طریق مکانیسم هایی که در اختیار داریم برای کاهش درگیری ها عمل کرده ایم.

دبیرکل سازمان ملل افزود: خوشبختانه برخی از ابعاد خشونتها کاهش یافته، اما نه همه آنها. آنچه برای ما مهم است وضعیت مردم سوریه است.

اظهارات آقای گوترش تنها دو روز بعد از سخنان رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در کویت است.

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا که در سفری در خاورمیانه حضور دارد، گفته بود که پایان دادن به نفوذ ایران در منطقه و بویژه در سوریه از راه مذاکرات سیاسی میسر می شود.

رکس تیلرسون سه شنبه شب در گفتگوی اختصاصی با شبکه خبری الحره، در پاسخ به این پرسش که واشنگتن چه اقدام عملی برای مهار نفوذ رو به گسترش ایران در سوریه، لبنان عراق و دیگر مناطق اتخاذ کرده، گفت: ما معتقدیم که آینده پاسخگویی به نفوذ ایران در سوریه، از طریق روند سیاسی محقق می شود؛ یا از همان مسیر روند صلح.

یمن

آقای گوترش در این گفتگو همچنین، به وضعیت در یمن اشاره کرد که آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن بارها از نقش بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران در آنجا انتقاد کرده اند.

وی افزود: فکر می کنم برخی رویدادهای مهم در حال رخداد است. اخیرا، کمکهای انساندوستانه به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. حتی صحبت از گشودن مسیرهای زمینی برای ارسال کمکها به همه مناطق یمن در جریان است. اینها گامهای مثبتی است. ما هنوز شاهد فرآیند سیاسی برای بحران یمن نیستیم اما من نماینده ویژه جدیدی را نامزد کرده ام و با جدیت پیگیر شروع تلاش فرآیند سیاسی خواهم بود.

آقای گوترش، رسماً تمایل خود را برای انتخاب «مارتین گریفیتس» به عنوان نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن به اعضای شورای امنیت پیشنهاد کرده است.

بازسازی عراق

دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین از کویت برای میزبانی اجلاس بازسازی عراق قدردانی کرد و میزان تعهدات مالی را غیر منتظره دانست.

وی گفت: من از سطح بالای مبالغ تعهد شده، کمی شگفت زده ام. آخرین رقمی که در این باره شنیدم حدود سی میلیارد دلار بود. تا کنون من این سطح از تعهد کمک مالی در امور انساندوستانه را کمتر دیده ام.

کره

آقای گوترش در اشاره به بحران شبه جزیره کره ضمن استقبال از از سرگیری گفتگوهای محدود میان دو کره بر نقش کلیدی امریکا در حل این بحران تاکید گذاشت .

دبیرکل سازمان ملل افزود: حل واقعی مشکل کره شمالی، در عاری ساختن مسالمت آمیز شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی است. این نه تنها به پیوندی خوب بین کره شمالی و کره جنوبی نیازمند است، بلکه نیازمند مذاکرات جدی بین کره شمالی و آمریکا و کشورهای موسوم به گروه شش است. کره شمالی باید عاری شدن از تسلیحات اتمی را پبذیرد. از سوی دیگر، بقیه کشورها نیز باید تضمینهای امنیتی مورد درخواست کره شمالی را ارائه کنند.

دولت پرزیدنت ترامپ بارها اعلام کرده که کره شمالی باید برنامه تسلیحات اتمی خود را کنار بگذارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG