لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۰

دفاع بان کی مون از دستاوردهای سفر به ایران


دبیرکل سازمان ملل متحد از نتایج سفر بحث برانگیزش به ایران دفاع کرده و می گوید او با استفاده از فرصت دیدار با مقامات جمهوری اسلامی، بر مساله حقوق بشر و لزوم شفافیت در برنامه اتمی تهران تاکید کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بان کی مون روز جمعه در راه بازگشت از تهران در توقفی کوتاه در دوبی به خبرنگاران گفت او به " دمکراسی، گفت و شنود و تعامل" معتقد است، و این همان کاری است که در جریان سفرش انجام داد.

بان کی مون گفت او همیشه از پاسخ های مقامات ایرانی که با آنها گفت و گو کرده راضی نبوده، با این حال اتهامات آمریکا و اسراییل را که با حضور در اجلاس رهبران جنبش غیر متعهد ها بازیچه دست تهران شده را رد کرد.

او گفت به عنوان دبیر کل سازمان ملل متحد وظیفه دارد با اعضای سازمان ملل در تماس باشد.


بان کی مون، که آمریکا و اسراییل از او خواسته بودند اجلاس جنبش غیر متعهد ها را تحریم کند، در سخنان خود در تهران تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه اسراییل و انکار هلوکاست را محکوم کرد. او همچنین از مقامات ایران خواست رهبران مخالفان و فعالان سیاسی را از زندان آزاد کنند و شرایط لازم برای ابراز نظر و بحث و گفتمان آزادانه را فراهم آورند.

رویترز می گوید با وجود این، انتقادهای دبیرکل احتمالا تاثیر زیادی بر افکار عمومی داخل ایران نداشته است. چرا که رسانه های داخلی اظهارات او را به گونه ای گزینشی گزارش کردند ، و تنها اشاره های وی به اهمیت ایران در جهان را یادآور شده و نکته های انتقادی سخنانش را نادیده گرفتند.

اما بان کی مون روز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران در دوبی اظهار داشت او با استفاده از دیدارهای خود با آیت الله خامنه ای و محمود احمدی نژاد خواهان دگرگونی هایی در ایران شد و بر مسایل اتمی و حقوق بشر تاکید گذاشت.

بان گفت او به رهبران ایران یاد آور شد که آنها باید برای مطمئن ساختن جهان از صلحجویانه بودن برنامه اتمی کارهای بیشتری انجام دهند .

در مساله حقوق بشر، دبیر کل سازمان ملل متحد گفت او دولت ایران را برای " گسترش آزادی بیان، توجه به حقوق زنان و حرکت به سوی دمکراسی" زیر فشار گذاشته، و برخی از موارد مشخص حقوق بشر را مطرح کرده است.
XS
SM
MD
LG