لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

سوریه گروه تحقیق سازمان ملل را نمی پذیرد


وزارت امورخارجه سوریه روز دوشنبه گفت تیم سازمان ملل جهت تحقیق در مورد استفاده از سلاحهای شیمیایی را نمی پذیرد، هر چند سازمان ملل چنین درخواستی کرده است.

خبرگزاری دولتی سوریه ضمن نقل قول از وزارت خارجه این کشور نوشته است بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده است تا تیمی جهت تحقیق در مورد اتهاماتی که گویا سوریه از سلاحهایی شیمیایی استفاده کرده است را به آن کشور اعزام کند.

سوریه در عوض ضمن اشاره به تحقیقات سازمان ملل در مورد سلاحهای کشتار جمعی در عراق که پیش از حمله کشورهای ائتلاف به رهبری آمریکا در سال 2003 صورت گرفت میگوید دمشق نمی تواند چنین درخواستی را بپذیرد زیرا این درخواست با فشار کشورهایی صورت گرفته که خود از گروههای مخالف سوریه پشتیبانی می کنند.

در بیستم ماه مارس سال جاری، دولت سوریه از دبیر کل سازمان ملل متحد خواست تا ضمن انجام تحقیقات مستقل مشخص کند که آیا گروههای مسلح مخالف از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند. این درخواست اما با درخواست دیگری از سوی فرانسه و بریتانیا همراه شد که سازمان ملل باید سه اتهام دیگر را در مورد استفاده از سلاح های شیمیایی مورد تحقیق و بررسی قراردهد.
XS
SM
MD
LG