لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

تاکید بان کی مون بر توجه به دلایل بحران انسانی پناهجویان میانمار و بنگلادش


بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد از کشورهای آسیای جنوب شرقی خواسته است به دلایل ریشه ای بحران انسانی که موجب شده است هزاران نفر از مردم میانمار و بنگلادش از راه دریا فرار کنند بپردازند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بان کی مون روز شنبه در جریان دیداری از هانوی، پایتخت ویتنام، گفت او این موضوع را از جمله با رهبران میانمار، مالزی و تایلند در میان گذاشته و آنها را ترغیب کرده است در عملیات چستجو و نجات شرکت کنند و امکاناتی برای اسکان مهاجران در کشورهایشان فراهم آورند.

او گفت نجات جان انسان ها مهم است، اما همچنین اهمیت دارد مهاجران به وضعیت خطرناک کشورهایشان بازگردانده نشوند.

بیش از ۳۶۰۰ نفر، که حدود نیمی از آنها از بنگلادش و دیگران از اقلیت مسلمانان روهینگیا از میانمار هستند ، از ۱۰ ماه مه خود را به اندونزی ، مالزی و تایلند رسانده اند. گفته می شود هزاران نفر دیگر در دریا سرگردان هستند و سازمان ملل متحد هشدار داده است فرصت زیادی برای آنها باقی نمانده است.

روز جمعه چهار کشتی نیروی دریایی مالزی جستجو برای قایق ها را آغاز کردند. پیشتر در روز پنجشنبه سخنگوی پنتاگون گفت واشنگتن گشت های هوائی را برای کمک به عملیات جستجو آماده می سازد.

هفته پیش، مالزی و اندونزی اعلام کردند برای بالع به یکسال به مهاجران پناه می دهند ، و آمریکا گفته است برخی از آنها را برای همیشه خواهد پذیرفت.

سازمان ملل متحد روهینگیا را ، که شمار آنها حدود یک میلیون ۳۰۰ هزار نفر است، یکی از آزار شده ترین اقلیت ها در جهان معرفی کرده است. آنها از شهروندی محروم هستند ، از زمین هایشان بیرون رانده می شوند ، و دسترسی کافی به آموزش و درمان و دارو ندارند. همچنین نمی توانند آزادانه رفت و آمد کنند.

XS
SM
MD
LG