لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

روز جهانی حقوق بشر


روز ۱۰ دسامبر، جهان روز حقوق بشر سازمان ملل متحد را گرامی می دارد. این تاریخ برای بزرگداشت تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۸ انتخاب شد.
کشورهای بنیانگذار سازمان ملل متحد، که تازه از هراس های جنگ جهانی دوم بیرون آمده بودند، در زاد روز آن در سال ۱۹۴۵، تصمیم گرفتند هرگز دوباره اجازه ندهند چنین قساوت هایی اتفاق بیافتد. سه سال بعد، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اعلامیه جهانی حقوق بشر گفت احترام به شأن و کرامت انسانی، شالوده آزادی، عدالت و صلح در جهان است. نخستین بزرگداشت روز حقوق بشر در سال ۱۹۵۰ برگزار شد.

امسال همچنین سالگرد تاسیس دفترکمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر است، صدایی نیرومند برای کسانی که بسیار نادیده و ناشنیده مانده اند. کمیساریای عالی به بحران ها پاسخ می دهد، از مدافعان حقوق بشرپشتیبانی می کند، و تسهیلاتی برای کنترل موارد نقض حقوق بشر و فعالیت های آموزشی فراهم می آورد. از طریق این فعالیت ها، کمیساریا همچنین به اصلاحات قانونی و سیاسی جهت افزایش پاسخگوئی به نقض حقوق بشر و پیشبرد آن کمک می کند.
از سال ۱۹۹۳، دفتر کمیساریای عالی تلاش کرده است مسلم سازد حقوق بشر در کانون گفت و شنود جهانی برای صلح، امنیت و توسعه قرار داشته باشد. گروه های مشخصی را که به حفاظت بیشتر نیاز دارند شناسایی کرده است، از جمله زنان و کودکان در مناطق جنگی، اقلیت های قومی و بومی، همجنسگرایان و دگرباشان، مهاجران، مردم بی وطن، معلولین و کسانی که از شکنجه و اعتیاد جان بدربرده اند. و رهنمودهای حفاظتی مشخصی برای قربانیان نقض حقوق بشر برقرار ساخته است. بخشی به دلیل دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر، این همفکری بین المللی بوجود آمده است که نقض جدی حقوق بشر نباید بی مجازات بماند، و قربانیان حق دارند در جستجوی عدالت برآیند.
امروز، ما شناخت جامعه بین المللی را از این اصل، که تمام مردم حق دارند از آزادی، برابری و عدالت براساس قانون برخوردار باشند جشن می گیریم. ما برتعهد خود به پیشبرد اعلامیه جهانی حقوق بشر و حفاظت از واقعیت های اساسی آن بار دیگر تاکید می گذاریم، وعهد می کنیم به نگهداشت و پیشبرد این اصول اساسی، تقویت شکیبایی و کار به سوی ساختن جهانی عادلتر و صلحجوتر ادامه دهیم.
XS
SM
MD
LG