لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۵

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، کشتار گروهی در اسرائیل به دست حماس را محکوم کرد


ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، روز سه‌شنبه ۱۸ مهر، ضمن محکوم کردن کشتار و اعدام‌های گروهی به دست شبه‌نظامیان فلسطینی، گفت که تصمیم اسرائیل برای «محاصره کامل» غزه، وضعیت انسانی «وخیم» در نوار غزه را تشدید می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ولکر ترک در بیانیه‌ای گفت که چنین محاصره‌ای موجب تشدید «وضعیت وخیم حقوق بشر در غزه، از جمله ظرفیت تأسیسات پزشکی می‌شود.»

آقای ترک، همچنین گفت که از اتهامات مربوط به اعدام‌های غیرنظامیان و در برخی موارد، کشتار جمعی وحشتناک به دست اعضای گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی به طور عمیقی شوکه و وحشت‌زده شده است.

او افزود: «دیدن تصاویر بدرفتاری با افرادی که به دست گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی بازداشت شدند و همچنین گزارش‌هایی از کشتار و هتک حرمت اجساد وحشتناک و به طرز عمیقی، ناراحت‌کننده است.»

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی خواست که «فورا و بدون قید و شرط همه غیرنظامیانی که به گروگان گرفته شده‌اند، آزاد کنند.»

حماس، گروه شبه نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی، روز شنبه ۱۵ مهر، به خاک اسرائیل حمله کرد که بیش از یک هزار کشته و بیش از ۲۲۰۰ زخمی بر جای گذاشت.

در واکنش به این حملات، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل علیه حماس اعلام جنگ کرد. در سه روز گذشته، صدها نقطه در نوار غزه که اسرائیل می‌گوید مراکز مرتبط با حماس بوده‌اند، بمباران شده است.

XS
SM
MD
LG