لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

آغاز به کار نشست مجمع عمومی سازمان ملل با سخنان بان کی مون


بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد

شصت و نهمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد صبح چهارشنبه به وقت محل در نیویورک آمریکا با سخنرانی دبیر کل آن سازمان آغاز به کار کرد.

بان کی مون در سخنان افتتاحیه خود در برابر اعضای سازمان ملل متحد، از سران کشورهای حاضر در این نشست خواست در این جهان «بحران‌زده و از هم گسسته» در جستجوی «بذرهای امید» باشند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در گزارش دبیر کل سازمان ملل متحد در باره وضعیت فعلی جهان، آقای بان به بحران‌های روز افزون، شیوع بیماری‌ها، بازگشت «شبح جنگ سرد» و نیز «انحراف خشونت‌بار» بهار عرب از مسیر خود اشاره کرد.

بان کی مون در ادامه خطاب به سران ۱۹۳ کشور حاضر در این نشست، از جمله رؤسای جمهوری، نخست وزیران و پادشاهان کشورهای عضو سازمان ملل متحد گفت «اما رهبری به معنای دقیق آن یعنی یافتن بذرهای امید و پرورش دادن آنها.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی جداگانه نوشت تهدید گروه‌های تروریستی اسلامگرا که قصد دارند مرزها را در هم بریزند، در رأس دستور کار رهبران کشورهای عضو شازرمان ملل در نشست امسال قرار خواهد داشت.

بسیاری از دیپلمات‌ها امیدوار هستند بحران‌های جاری، موجب نشود وضعیت دشوار میلیون‌ها غیرنظامی که در درگیری‌ها در سوریه، عراق، آفریقای مرکزی، سودان جنوبی، اوکراین و غزه به دام افتاده‌اند، و درماندگی بزرگترین شمار آوارگان از جنگ جهانی دوم به این سو، و نیز حمایت جهانی از اهداف جدید سازمان ملل متحد برای مبارزه با فقر و پرداختن به تغییرات آب و هوایی نادیده گرفته شود.

آقای بان هفته گذشته نیز با ارائه تصویری تیره از جهان به خبرنگاران گفت جهان با بحران‌های چندگانه روبرو است، که در همه آنها حملات علیه غیرنظامیان، با ابعاد خطرناک فرقه‌ای، قومی یا قبیله‌ای نمایان است و از رهبران جهان خواست برای حفظ کرامت انسانی و حکومت قانون متحد شوند.

پس از سخنرانی بان کی مون، دیلما روسف رئیس جمهوری برزیل به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت و پس از او، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات پشت تریبیون قرار خواهد گرفت و به سخنرانی خواهد کرد. انتظار می‌رود سخنرانی او - که تا دقایقی دیگر آغاز خواهد شد - بر تهدید تروریسم و مبارزه با گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» و عملیات ائتلاف بین‌المللی علیه آن در عراق و سوریه متمرکز باشد.

گروه‌های طرفدار حقوق بشر از رئیس جمهوری آمریکا خواسته‌اند در باره چگونگی مطابقت عملیات نظامی ائتلاف جهانی به رهبری ایالات متحده علیه پیکارجویان گروه افراطی دولت اسلامی (داعش) در داخل عراق و سوریه با قوانین بین‌المللی توضیح دهد.

باراک اوباما همچنین ریاست جلسه‌ای را بر عهده خواهد داشت که انتظار می‌رود در آن اعضا قطعنامه‌ای تصویب کنند که ایجاب خواهد کرد تمام کشورها از استخدام و انتقال پیکارجویان خارجی برای پیوستن به گروه‌هایی مانند «دولت اسلامی» جلوگیری کنند.

گشایش نشست مجمع عمومی، با جلسه‌ای سطح بالا برای بحث درباره مسائل مربوط به تغییرات اقلیمی دنبال خواهد شد.

XS
SM
MD
LG