لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۹

آمریکا و فرانسه اسراییل و فلسطینیان را به تجدید مذاکرات صلح تشویق می کنند


پرزیدنت اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل متحد. نیویورک ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۱
پرزیدنت اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل متحد. نیویورک ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۱

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت برای پایان دادن به مناقشه اسراییل و فلسطینیان نمی تواند راه میانبری وجود داشته باشد.

در همین حال نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه یک جدول زمانی حدود یک سال را برای حل مناقشه پیشنهاد می کند.

هر دو رهبر روز چهارشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن گفتند، در حالی که رهبران فلسطینی برای ارائه تقاضای خود برای عضویت کامل در سازمان ملل متحد به شورای امنیت در روز جمعه آماده می شوند.

آقای اوباما گفت از تاخیر ها در روند صلح ناراحت است، اما همچنان بر این باور است که اختلاف باید از طریق مذاکرات بین اسراییلیان و فلسطینیان و نه در سازمان ملل متحد حل شود.

نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه گفت پس از ۶۰ سال تلاش نافرجام در روند صلح اسراییل و فلسطینیان، زمان آن است که تاکتیک ها تغییر کنند. او از سرگیری مذاکرات صلح ظرف یک ماه، موافقت با مرزها در شش ماه و توافق نهایی در یک سال را پیشنهاد کرد. اما گفت هیچ پیش شرطی نباید وجود داشته باشد.

سارکوزی همچنین پیشنهاد کرد موقعیت تشکیلات خودگردان فلسطینی در سازمان ملل متحد از ناظر به یک غیر عضو تغییر کند، این کار رای اکثریت ساده ای در مجمع عمومی را که ۱۹۳ عضو دارد ایجاب می کند.

آقای اوباما در سخنان خود به تغییرموقعیت فلسطینیان در سازمان ملل متحد اشاره نکرد، همچنین از دولت فلسطینی نخواست تقاضای عضویت کامل در سازمان ملل متحد را پس بگیرد. با این حال، از تعهد تزلزل ناپذیر آمریکا به اسرایيل سخن گفت. او سپس به دیدار نتانیاهو نخست وزیر اسراییل رفت و پای بندی آمریکا به امنیت کشور بار دیگر تاکید گذاشت.باراک اوباما روز چهارشنبه با محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز ملاقات کرد.

تغییرات گسترده در خاورمیانه و بحران اقتصادی جهانی نیز بر جلسه گشایشی بحث های سالانه مجمع عمومی مسلط بود.

آقای اوباما گفت امسال یک سال دگرگونی دمکراتیک عظیم و تکان دهنده در جهان عرب بوده است و افزود در پی بهار عربی، اعضای سازمان ملل متحد امروز کار بیشتری برای کمک به بازسازی ملت ها باید انجام دهند.

آقای اوباما گفت ماموریت بی سابقه برای مداخله در لیبی نمونه ای است از آنچه از همکاری بین المللی می تواند به دست آید و افزود تلاش های سازمان ملل متحد و جامعه عرب از آنچه می توانست یک کشتار جمعی در جریان نا آرامی سیاسی در کشور باشد جلوگیری کرد.

اوباما خواهان تحریم هایی علیه رژیم سوریه شد و گفت مردم سوریه والایی و شجاعت خود را در تعقیب عدالت نشان داده اند.

آقای اوباما تحولات در سودان جنوبی را که در آن جا یک همه پرسی موفقیت آمیز به خودمختاری برای ملت جدید آفریقایی منجر شد ستود و یادآور شد تلاش های شورای امنیت سازمان ملل متحد در ساحل عاج به دور شدن کشور از بحران سیاسی و روی کار آمدن دولتی که به گونه ای دمکراتیک برگزیده شد کمک کرد.

آقای اوباما همچنین به تهدیدهایی که متوجه امنیت جهانی است، از جمله تسلیحات اتمی پرداخت و خواست بر فشار بر ایران و کره شمالی به دلیل برنامه های تسلیحات اتمی و انزوای آن افزوده شود

آقای بان در جریان سخنرانی خود هنگام گشایش اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد تعهد کرد به تلاش بی وقفه برای پیشبرد روند صلح ادامه دهد. او همچنین از رهبران ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد خواست روی مساله تغییر آب و هوا و جلوگیری از گسترش مناقشات در سراسر جهان کار کنند.

دیلما روسف رییس جمهوری برزیل روز چهارشنبه به عنوان نخستین زن در تاریخ سازمان ملل متحد بخش بحث های مجمع عمومی را گشود.

روسف گفت جهان دوره دشواری را می گذراند و تمام اعضای جامعه بین المللی باید برای حل مشکلات آن همکاری کنند. او همچنین گفت یقین دارد که قرن فعلی قرن زنان خواهد بود و یادآور شد در زبان پرتغالی کلمه های شجاعت و خلوص مونث هستند.

XS
SM
MD
LG