لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

بان کی مون: هیچ کشوری حق ندارد حقوق شهروندان خود را نقض کند


بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز پنج شنبه، شصت و پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد را گشود و از کشورها درخواست کرد برای دست یافتن به جهانی کامیاب تر، ماندگار تر و آزاد از تسلیحات اتمی با یکدیگر همکاری کنند.

بان کی - مون که در جمع رهبران و هیات های ۱۹۲ کشور سخن می گفت اظهار داشت سیاست های جدید قطب سازی در جهان در کار هستند، و برای ایجاد شکاف های کاذب در میان ملت ها از زبان نفرت استفاده می کنند. او گفت راه مناسب، دنبال کردن یک هدف و آرمان مشترک جهانی است.

بان کی - مون همچنین گفت حقوق بشر در کانون تمام فعالیت های سازمان ملل متحد قرار دارد، و هیچ کشوری نمی تواند حقوق شهروندان خود را با مصونیت نقض کند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، و محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، نیز قرار است در جلسه گشایشی مجمع عمومی سخنرانی کنند.

اجلاس در حالی گشایش می یابد که تلاش برای ترغیب ایران به بازگشت به مذاکرات درباره برنامه های اتمی آن ادامه دارد. دیپلمات های بلند پایه از بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و آمریکا روز چهارشنبه درباره این مساله بحث کردند.

جلسه گروه ۵ بعلاوه یک در حاشیه اجلاس سه روزه سازمان ملل متحد برای بحث درباره هدف های توسعه هزاره، از جمله از بین بردن فقر و مبارزه با گسترش ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز تشکیل شد.

XS
SM
MD
LG