لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

مقام سازمان ملل سرکوب معترضان غزه توسط حماس را محکوم کرد


نیکلای ملادنوف هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد برای صلح خاورمیانه - آرشیو
نیکلای ملادنوف هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد برای صلح خاورمیانه - آرشیو

هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد برای صلح خاورمیانه روز یکشنبه ۲۶ اسفند سرکوب فلسطینی‌های ساکن غزه توسط نیروهای امنیتی حماس را محکوم کرد.

در سومین روز اعتراض‌‌ به افزایش مالیات‌ها، صدها نفر روز شنبه در شهر غزه تظاهرات کردند و گزارش‌ها از برخورد نیروهای حماس با معترضان حکایت دارند.

گروه‌های مدافع حقوق بشر نیز از بازداشت ده‌ها تن از معترضان و فعالان فلسطینی در جریان این تظاهرات، که شعار آن «می‌خواهیم زندگی کنیم» است، خبر داده‌اند.

هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد برای صلح خاورمیانه در واکنش به این برخورد نیروهای حماس در بیانیه‌ای گفت مردم غزه حق دارند اعتراض کنند.

نیکلای ملادنوف گفت، مردم غزه که مدتهاست در رنج به سر می‌برند حق دارند که بدون ترس از انتقام به وضعیت سخت اقتصادی خود اعتراض داشته باشند.

این مقام ارشد سازمان ملل در ادامه بیانیه خود، برخورد خشن نیروهای امنیتی حماس با اعترضات آرام در سه روز گذشته و بازداشت معترضان را «قویا» محکوم کرد.

افیر گندلمن از سخنگویان نخست وزیر اسرائیل نیز شب گذشته در توئیتی ضمن بازنشر تصاویر نیروهای حماس نوشت: «این است زندگی در حکومت تروریستی حماس.»

وی نوشت: «مردم غزه در اعتراض به وضعیت زندگی مصیبت‌بار خود تحت حاکمیت حماس به خیابان می‌آیند. حماس چه می‌کند؟ تروریست‌هایش به سمت آنها شلیک می‌کنند.»

اقتصاد نوار غزه، که از سال ۲۰۰۷ تحت کنترل گروه حماس است، به دلیل محدودیت‌های سنگین مرزی اسرائیل و مصر دچار مشکلات فراوانی شده است.

گروه حماس، که از سال ۱۹۹۷ در فهرست سازمان‌های تروریستی دولت آمریکا قرار دارد، با تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری نیز اختلاف دارد.

حماس می‌گوید دستگاه‌های امنیتی جنبش فتح، که کنترل کرانه باختری را در اختیار دارد، پشت اعتراض‌های اخیر در غزه است؛ اتهامی که مقام‌های فتح رد کرده‌اند.

این گروه همچنین از حمایت ایران برخوردار است.

دولت آمریکا پس از خروج برجام، دوازده شرط را برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی ارائه کرد؛ که یکی از آنها قطع حمایت از حماس و دیگر گروه‌های تروریستی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG