لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۲

سازمان ملل برای پرداخت حقوق کارمندانش با مشکل کمبود بودجه روبرو است؛ واکنش پرزیدنت ترامپ


مقر سازمان ملل، نیویورک
مقر سازمان ملل، نیویورک

دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که صندوق این سازمان به شدت با کسری پول نقد مواجه شده است و برای پرداخت حقوق کارمندانش در ماه آینده (نوامبر) با مشکل روبرو است.

به گزارش رویترز، آنتونیو گوترش روز گذشته طی سخنانی در کمیته بودجه، که یکی از کمیته‌های فرعی مجمع عمومی سازمان ملل متحد است، گفت که تلاش‌های او از ماه ژانویه سال جاری، باعث شد که این سازمان بتواند از پس پرداخت مخارج مراسم افتتاح هفتاد و چهارمین مجمع عمومی، بر آید. گوترش گفت: «این ماه (اکتبر)، به شدیدترین کسری بودجه خود در ده سال اخیر رسیده‌ایم و با این خطر روبرو هستیم که ماه نوامبر را بدون پول نقد لازم برای پرداخت حقوق‌ها، آغاز کنیم.»

بنا به گزارش «سی بی اس نیوز» دبیرکل سازمان ملل در نامه‌ای، کسری بودجه این سازمان در پایان ماه اکتبر را ۲۳۰ میلیون دلار اعلام کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در توئیتر با نقل خبر «سی بی اس» نوشت: «نه فقط آمریکا، بلکه دیگر کشورهای عضو را هم مجبور به پرداخت کنید.» ده ها نفر از کاربران توئیتر، زیر پیام رئیس جمهوری از موضع او حمایت کردند.

بودجه سازمان ملل، که در سال ۲۰۱۹ معادل ۳.۳ میلیارد دلار اعلام شده، با پرداخت‌های حق عضویت از سوی ۱۹۳ کشور عضو تامین می‌شود. اما در میان آنها، آمریکا با پرداخت ۲۲ درصد از کل بودجه سازمان ملل، بیشترین سهم را دارد.

آمریکا در حال حاضر ۳۸‍۱‍ میلیون دلار بابت بودجه سال‌های گذشته، و ۶۷۴ میلیون دلار بابت بودجه سال ۲۰۱۹، به سازمان ملل بدهکار است. بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان ملل ضمن تائید این ارقام، افزود که مطابق هر سال، بخش بزرگی از آن چه برای بودجه سال ۲۰۱۹ تعهد شده است در پائیز امسال پرداخت خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG