لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۹

گزارش سازمان ملل: بازار هروئین، کوکائین، حشيش ثابت يا کاهش يافته است


گزارش سازمان ملل: بازار هروئین، کوکائین، حشيش ثابت يا کاهش يافته است
گزارش سازمان ملل: بازار هروئین، کوکائین، حشيش ثابت يا کاهش يافته است

دفتر مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) اعلام کرد که بازارهای جهانی هروئین، کوکائین و حشیش در سال گذشته کاهش يافته و يا ثابت مانده است اما سوء استفاده از دارو و مواد مخدر مصنوعی افزايش يافته است.

اين دفتر در گزارش سالانه خود در مورد مواد مخدر که روز پنجشنبه منتشر شد، می گويد: تولید جهانی ترياک، اين ماده کليدی هروئين، ۳۸ درصد در سال ۲۰۱۰ ميلادی در مقايسه با يک سال قبل از آن کاهش يافته است. اين کاهش تا حد زيادی بدليل بيماری گياهی ای که بسياری از محصول خشخاش در افغانستان را از بين برد، بوده است. با وجود اين کاهش برداشت، افغانستان به مراتب بزرگترين توليد کننده ترياک، که ۷۴ درصد کل توليدات جهانی بميزان ۳۶۰۰ تن را دارد، محسوب می شود.

UNODC اعلام کرد: کاهش در توليد تریاک ممکن است موقتی باشد زيرا که برمه دوباره در حال ظهور به عنوان یک تولید کننده بزرگ ترياک، با ميزان ۱۲ درصدی توليد جهانی است. در سال ۲۰۰۷ ميلادی برمه فقط ۵ درصد توليد جهانی را داشت. بنا بر اين گزارش زمين های زير کشت خشخاش در برمه در سال ۲۰۱۰ ميلادی ۲۰ درصد افزايش يافته است.

کشت جهانی گیاه کوکا که برای توليد کوکائین استفاده می شود ۱۸ درصد از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ و عمدتا بدليل کاهش کشت در کلمبيا کاهش يافته است. اين گزارش به «کاهش شديد» در تقاضای کوکائين در سا لهای اخير درآمريکا اشاره می کند اما می گويد آمريکا همچنان بزرگترين بازار جهان برای مواد مخدر غير قانونی با مصرف ۱۵۷ تن در سال ۲۰۰۹ ميلادی بوده است.

XS
SM
MD
LG