لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۵

پیش‌نویس برنامه توسعه ۱۵ ساله سازمان ملل متحد تائید شد


۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد درباره برنامه جدید توسعه برای ۱۵ سال آینده به توافق رسیده اند که از بین بردن فقر و گزسنگی، تامین برابری جنسیتی، بهبود شرایط زندگی و اقدام فوری برای برخورد با پدیده تغییر آب و هوا، از جمله هدف‌های آن است.

به گزارش اسوشیتدپرس، پیش‌نویس برنامه که یکشنبه شب با آن موافقت شد، ۱۷ هدف را با ۱۶۹ مقوله مشخص در رشته مسائلی از پایان دادن به فقر گرفته تا تضمین آموزش با کیفیت بالا و انرژی ارزان و حفظ محیط زیست را تشریح می کند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه به خبرنگاران گفت «ما می‌توانیم نخستین نسلی باشیم که به فقر جهانی پایان می‌دهیم، و آخرین نسلی باشیم که از بدترین آثار گرم شدن هوا پیش از آن که دیر شده باشد، جلوگیری کنیم.»

سند فوق که «دگرگون ساختن جهان ما: برنامه ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار» نام دارد، در جلسه رهبران کشورهای در سازمان ملل متحد پیش از اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اواخر سپتامبر تصویب خواهد شد.

بان کی مون گفت برنامه فهرست کارهایی را که باید برای مردم و کره زمین انجام گیرد ارائه می‌دهد «به فراهم آوردن شرایطی که انسان ها را قادر سازد رها از فقر، گرسنگی و نابرابری زندکی کنند می‌پردازد. ما را متعهد می‌سازد شهروندان جهانی مسئول باشیم، از آنها که امکانات کمتری دارند و نیز از اکو‌سیستم های کره خود مراقبت کنیم.»

بان ماه پیش در گزارش نهایی خود در‌باره هدف‌های توسعه هزاره گفت برنامه کمک کرده است بیش از یک میلیارد نفر در دهه گذشته از فقر فاحش بیرون آیند، دختران بیشتری را قادر ساخته است به مدرسه بروند و نتایج بی‌سابقه ای در نبرد با بیماری‌هایی مانند ایدز به بار‌آورد.

با این حال، بان تاکید کرد نابرابری باقی است، ۸۰ درصد مردمی که با روزی کمتر از یک دلار و ۲۵ سنت زندگی می‌کنند در آسیای جنوبی و زیر صحرای آفریقا هستند و ۶۰ درصد در پنج کشور هند، نیجریه، چین، بنگلادش و کنگو به سر می‌برند.

هدف‌های هفده‌گانه که لازم‌الاجرا نیست، جایگزین هشت هدف توسعه که ۱۵ سال پیش به تصویب رهبران جهان رسید خواهد شد.

XS
SM
MD
LG