لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۲

مذاکرات قبرس بدون توافق در ژنو به پایان رسید


مذاکرات قبرس بدون توافق در ژنو به پایان رسید
مذاکرات قبرس بدون توافق در ژنو به پایان رسید

مذاکرات با ميانجيگری سازمان ملل متحد در مورد يکی کردن جزیره تقسیم شده قبرس، بدون توافق در ژنو به پایان رسید. دبیر کل سازمان ملل متحد بان کی مون، ميزبانی رهبر قبرس یونانی کريستوفر ديميتريس و رهبر قبرس ترک درويس اروگلو را برای سومين مذاکرات قبرس از ماه نوامبر گذشته به عهده داشت.

آقای بان کی مون می گوید پیشرفت در حل اختلافات چند دهه ای اين جزیره تقسيم شده بسیار آهسته بوده است، اما می گوید طرفين یونانی و ترک قبرسی پیوسته در اين امر جلو رفته اند، و او انتظار دارد که توافقی تا ماه اکتبر در مورد آینده جزیره تقسیم شده، بدست آيد.

او گفت که رهبران یونانی و ترک قبرس توافق کردند به سرعت مذاکرات در مورد مسائل اساسی، بعد از بازگشت آنها به این جزیره بيافزايند.

مسئله اصلی پیدا کردن راهی برای بازگرداندن حقوق مالکیت هزاران نفر است که پس از حمله سال ۱۹۷۴ ميلادی ترکیه مجبور شدند اموال خود را رها کنند.

مسائل مهم دیگر شامل حکومت و اشتراک قدرت، اقتصاد، قلمرو، امنیت، شهروندی، و عضویت در اتحادیه اروپا است. بخش یونانی جزيره قبرس عضو اتحادیه اروپا است ولی بخش ترک آن عضو اتحادیه اروپا نيست.

برخی از تحلیلگران معتقدند که چشم انداز رياست ادواری شش ماهه سال آينده قبرسی های یونانی در اتحادیه اروپا ممکن است به عنوان انگیزه ای برای به نتيجه رسيدن اين معامله بشمار آيد.

XS
SM
MD
LG