لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۱

سازمان ملل متحد برای کمک به کشورهای فقیر صندوق مالی کرونا ایجاد می‌کند


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سازمان ملل متحد، در واکنش به اپیدمی «کووید۱۹» و با هدف عبور از شوک اقتصادی-اجتماعی ناشی از آن، برای حمایت از کشورهای با درآمد پایین و متوسط یک صندوق مالی ایجاد می‌کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز سه شنبه، طی راه اندازی مجازی این طرح و گزارش خود موسوم به «مسئولیت مشترک، همبستگی جهانی»، به خبرنگاران گفت: «این یک دعوت به اقدام است.»

گوترش تاکید کرد این اپیدمی بزرگترین آزمونی است که جهان از ۷۵ سال پیش، یعنی از زمان تشکیل سازمان ملل متحد، تاکنون با آن روبرو شده است. دبیرکل سازمان ملل متحد خواهان یک واکنش بزرگ، هماهنگ و چندجانبه معادل دست کم ۱۰ درصد تولید ناخالص جهانی شد.

تا کنون بیش از ۸۲۰ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در جهان تائید شده و دست کم ۴۰ هزار نفر جان باخته اند. ۱۷۹ کشور از گسترش این ویروس در کشورهایشان خبر داده و بسیاری از آنها از منابع مالی و درمانی کافی برای مهار آن برخوردار نیستند.

آنتونیو گوترش افزود: «این یک بحران مالی نیست، این بحرانی انسانی است. ما باید به طور مستقیم از آن هایی که کار و درآمدشان را از دست می دهند حمایت کنیم؛ شرکت های کوچکی که قادر به ادامه فعالیت نیستند، تمام آن ها که تار و پود جوامع ما هستند و لازم است اطمینان حاصل کنیم آن ها دور از بدهی و مشقت باشند.»

دبیرکل سازمان ملل متحد به طور خاص درباره قاره آفریقا ابراز نگرانی کرد.

بنا بر گزارش ها، «جمهوری آفریقای مرکزی» با پنج میلیون جمعیت تنها سه دستگاه تنفس مصنوعی دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG