لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۰

هشدار دبیرکل سازمان ملل: بحران کرونا در حال تبدیل شدن به «بحران حقوق بشر» است


دبیرکل سازمان ملل گفت که شیوع ویروس کرونا که یک بحران بشری است در حال تبدیل شدن به «بحران حقوق بشر» است.

آنتونیو گوترش، روز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه، گفت که شیوع ویروس کرونا می تواند در برخی از کشورها بهانه اقدامات سرکوبگرانه برای اهداف غیر مرتبط با این بیماری همه‌گیر باشد.

دبیرکل سازمان ملل گفت که هرگونه اقدامات اضطراری – از جمله شرایط اضطراری – باید قانونی، متناسب، لازم و غیر تبعیض‌آمیز باشد، تمرکز و مدت خاصی داشته باشد و از کمترین محدودیت‌های ممکن برای محافظت از بهداشت عمومی استفاده کند.

او افزود که تدابیر امنیتی سنگین می تواند تهدیدات موجود علیه صلح و امنیت را تشدید کند.
دبیرکل سازمان ملل همچنین گفت که با توجه به ظهور قومیت‌گرایی و ملیت‌گرایی، پوپولیسم، اقتدارگرایی و سرکوب حقوق بشر در برخی کشورها، بحران کرونا می تواند بهانه‌ای برای اقدامات سرکوبگرانه در جهت اهداف غیر مرتبط با شیوع این ویروس باشد و این موضوع «قابل قبول» نیست.

با شدت گرفتن بحران کرونا در جهان از جمله در ایران نگرانی‌ها از سرکوب حقوق بشر افزایش یافته است. پیشتر گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در ایران شرایط زندانیان سیاسی را «نگران‌کننده» خواند و خواستار آزادی موقت زندانیان شده بود.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در ایران، روز سه شنبه ۲۰ اسفند گفته بود که از تهران خواسته است همه زندانیان را موقتا آزاد کند. او گفت ادامه نگه داشتن زندانیان سیاسی در بحبوحه شیوع کرونا «تاسف‌بار و نگران کننده است.»

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG