لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۶

سازمان ملل از عملکرد خود در کنگو دفاع کرد


صلحبانان سازمان ملل متحد در جمهوری دمکراتیک کنگو از عملکرد نظامی خود دفاع می کنند، هر چند که روز سه شنبه نتوانستند شورشیان را از تصرف شهر شرقی گوما بازدارند.

مقامات در این نیروی صلحبانی می گویند شمار نفرات جنگی شورشیان و قدرت تسلیحاتی آنان بیش از آن بود که انتظار می رفت.

شورشیان جنبش موسوم به "ام ۲۳" روز چهارشنبه تجمعی داشتند که در جریان آن ویانی کازاراما، سخنگوی آنها، اعلام کرد هدف بعدی جنبش، تسخیر بوکاوو مرکز استان جنوبی کیوو است. شورشیان اکنون شهرک سیک در ۲۰ کیلومتری گوما را در کنترل دارند.

نیروی صلحبانی سازمان ملل متحد در کنگو، موسوم به مونوسکو می گوید به حمایت از ارتش کنگو، نظیر چند روز گشته، ادامه می دهد. واحدهای این نیرو، به جز هلی کوپترها، پیشتر در محدوده ای بودند که اکنون در کنترل "ام ۲۳" است.

بسیاری از کنگوئی ها می پرسند چگونه ترکیبی از ارتش کنگو و نیروی صلحبانی سازمان ملل متحد نتوانسته است شورشیان را از شهر گوما دور نگاه دارد.

فرانسه روز سه شنبه اظهار نظر های حاکی از عدم توانائی صلحبانان سازمان ملل متحد در متوقف ساختن شورشیان را پوچ و مضحک خواند و خواستار بررسی و بازبینی ماموریت این نیرو شد.

شمار نفرات رزمی جنبش "ام ۲۳" قریب ۲۵۰۰ نفر تخمین زده می شد، حال آنکه اعتقاد بر این است که ارتش کنگو در شمال کیوو ۳۰ هزار سرباز داشت، که ۷ هزار نفر از آنان برای دفاع از گوما مستقر شده بودند.

ماموریت نیروی صلحبانی سازمان ملل متحد ، با ۱۷ هزار سرباز، و هزینه ای بالغ بر یک میلیارد و پانصد میلیون دلار، حمایت ار ارتش کنگوست.

نیروی صلحبانی در آخرین گزارش خود جزئیات حمایت از ارتش کنگو در روزهای ۱۵ تا ۱۹ نوامبر برای متوقف ساختن نفرات جنبش "ام ۲۳ " از دسترسی به گوما را شرح داده است.

این گزارش می گوید هلی کوپترهای های رزمی نیروی صلحبانی ۵۰۰ راکت، ۴ موشک و مقادیر عمده ای مهمات دیگر شلیک کرده اند.

سرهنگ فیلکس باسه،سخنگوی نظامی نیروی صلحبانی به صدای آمریکا گفت، پس از آنکه ارتش کنگو از دومین خط دفاعی خود در جبهه کاماهورو عقب نشست، واحدهای زرهی نیروی صلحبانی تمامی مهماتی را که در اختیار داشتند به سوی شورشیان شلیک کردند.

وی گفت: "در کاماهورو، ما تمامی قدرت آتش واحدهای زرهی را علیه پیشرفت "ام ۲۳" بکار گرفتیم، و به جز هلی کوپترها، از دیگر مهمات و تجهیزاتی که داشتیم استفاده کردیم".

در جریان دفاع از گوما، دو سرباز نیروی صلحبانی از آفریقای جنوبی مجروح شدند ضمن آنکه بنظر می رسد قدرت آتش این نیرو، بعلاوه قدرت آتش ارتش کنگو، کافی نبوده است.

سرهنگ باسه گفت: "به خاطر داشته باشید که "حملات ام ۲۳ ساعت ۴ و ۱۵ دقیقه بامداد شروع شد. می توان گفت که هنوز شب هنگام بود. آنها حملات را از سه جهت، با شلیک توپخانه سنگین شروع کردند، که با توجه به اطلاعاتی که داشتیم، اصلا قابل انتظار نبود".

نیروی صلحبانی تخمین می زند جنبش "ام ۲۳ " نیروئی ۳ هزار نفری در این تهاجم مستقر کرده بود، که علاوه بر توپخانه سنگین به تجهیزات دید شب نیز مجهز بودند. به اعتقاد تحلیلگران، این امکانات توسط قدرت های خارجی فراهم شده بود.

گزارش های دو کارشناس سازمان ملل متحد، رواندا را به فراهم کردن مزدور، تسلیحات، مهمات، و حتی رساندن قوای تقویتی به "ام ۲۳" متهم کند، اتهامی که رواندا رد کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه باتفاق آرا به وضع و تحمیل تحریم های تنبیهی علیه رهبران جنبش "ام ۲۳ " رای داد. قطعنامه ای که فرانسه بانی آن بود حمایت های خارجی از این جنبش را تقبیح و محکوم می کند.

نیروی صلحبانی در اطراف گوما تیپی مستقر کرده است که مسئولیت تمامی نواحی در شمال کیوو را بر عهده دارد. به گفته سخنگوی نیرو، این تیپ در محل استقرار خود باقی میماند.

در شهرک گوما، نیروی صلحبانی هنگامی که با حمله نفرات "ام ۲۳" روبرو شد قریب ۱۵۰۰ سرباز داشت. ژنرال عبدالله وافی، فرمانده موقت نیرو به صدای آمریکا گفت نیروی مستقر در گوما نیروئی بزرگ نبود.

وی گفت: "برای حمایت از مردم، گردان های ما باید به واحدهائی کوچکتر تقسیم می شدند تا بتوانند به غیرنظامیان نزدیک تر شوند. برای ما بسیار دشوار است که ضمن پراکنده بودن در مناطق شرقی ،در گوما نیز متمرکز باقی بمانیم. ما در این زمینه با عوامل متعددی برای تصمیم گیری سر و کار داشتیم، و این یکی از گرفتاری های عملیات در ماموریت های صلحبانی، نظیر ماموریتی است که به ما محول شده است".

وافی می گوید تابه حال گزارشی دریافت نکرده است که که حاکی از تخلفی عمده در امور مربوط به حقوق بشر در گوما توسط "ام ۲۳" پس تصرف این شهر باشد . اما هشدار داد که اگر تخلفی انجام گیرد شورشیان مسئول خواهند بود.
XS
SM
MD
LG