لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۹

کمیته سازمان ملل: هر دو طرف جنگ غزه احتمالا مرتکب جنایت جنگی شده‌اند


کمیته سازمان ملل: هر دو طرف جنگ غزه احتمالا مرتکب جنایت جنگی شده‌اند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

گزارش کمیته تحقیق سازمان ملل متحد در مورد جنگ تابستان سال گذشته در نواز غره، روز دوشنبه منتشر شد و در آن گفته شده است که هم اسرائیل و هم گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی‌ در آن جنگ ۵۰ روزه احتمالا مرتکب جایت جنگی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در گزارش این کمیته آمده است که فلسطینی‌ها غیرنظامیان اسرائیلی را هدف حملات راکتی قرار داده و اسرائیل نیز در مناطق غیرنظامی بطور «نامتناسبی» از قوه قهریه استفاده کرده است. اتهاماتی که از دید سازمان ملل می‌تواند جنایت جنگ تلقی شود.

جنگ غزه، که ۱۷ تیر ۱۳۹۳ آغاز شد و تا ۵ شهریور ادامه یافت، موجب کشته شدن ۲ هزار و ۲۰۰ نفر از فلسطینی‌ها شد که بیشتر آنها را غیرنظامیان تشکیل می‌دادند. در طرف اسرائیلی نیز ۷۳ نفر جان باختند، که ۶ نفر از آنها غیرنظامی بودند.

در گزارش کمیته تحقیق سازمان ملل متحد همچنین از اسرائیل خواسته شده تا جزئیات «نحوه تصمیم‌گیری درباره انتخاب اهداف» حملات خود در جریان جنگ را برای ارزیابی مستقل در اختیار گروه تحقیق قرار دهد.

از سوی دیگر، این گزارش اعدام‌ برخی افراد در غزه به اتهام آنچه که همکاری با اسرائیل عنوان شده است را محکوم کرده است و گفته این اعدام‌ها ممکن است جنایات جنگی محسوب شوند.

هم اسرائیل و هم حماس، گروه فلسطینی حاکم بر غزه، بلافاصله به این گزارش واکنش نشان داده و آن را رد کردند.

XS
SM
MD
LG