لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۳

برای نخسین بار مناظره تلویزیونی داوطلبان دبیرکلی سازمان ملل برگزار شد


سخنرانی بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در آغاز اجلاس تغییرات اقلیمی در نیویورک - ۳ اردیبهشت ۱۳۹۵
سخنرانی بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در آغاز اجلاس تغییرات اقلیمی در نیویورک - ۳ اردیبهشت ۱۳۹۵

در ماه دسامبر سال جاری میلادی مأموریت پنج ساله بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد به پایان می رسد و از هم اکنون تلاش ها برای انتخاب جانشین وی جریان دارد.

آنچه که در انتخاب رئیس جدید به چشم می خورد، تلاشی است که بسیاری از ۱۹۳ نماینده سازمان ملل برای انتخاب یک زن به سمت دبیرکلی این سازمان به عمل می آورند.

روز سه شنبه ۱۰ نفر از مجموع ۱۲ داوطلبی که برای کسب مقام دبیرکلی سازمان ملل رقابت می کنند، در یک مناظره تلویزیونی شرکت کردند.

این برای نخستین بار در تاریخ هفتاد ساله سازمان ملل است که مجمع عمومی پرده اسرار آمیزی را که همواره پیرامون فرایند انتخاب دبیرکل این نهاد بین المللی کشیده شده بود، کنار زد و جریان انتخاب را با اعلام اسامی نامزدها و برگزاری جلسات مناظره به آگاهی عموم می رساند.

روز سه شنبه دو جلسه مناظره با داوطلبان از طریق شبکه تلویزیونی الجزیره و وبسایت رسمی سازمان ملل متحد به سراسر دنیا پخش شد.

در این جلسات مجریان تلویزیون الجزیره پرسش های لازم را در زمینه های مختلف از قبیل شیوه رهبری در سازمان ملل، تغییرات اقلیمی، دادگاه بین المللی، جنگ داخلی سوریه و نبردهایی که به تازگی در سودان جنوبی رخ داده است مطرح کردند.

ماموریت بان کی مون - که پیش از این کسب مقام دبیر کلی سازمان ملل متحد در اول ژانویه ۲۰۰۷، وزیر خارجه کره جنوبی بود - در پایان سال جاری میلادی (دی ماه ۱۳۹۵) به پایان می رسد.

در جریان مناظره روز سه شنبه بحث بر سر انتخاب یک زن برای مقام دبیرکلی سازمان ملل با استقبال گرم بسیاری از اعضای سازمان روبرو شد.

ایرینا بوکوا از کشور بلغارستان که در حال حاضر رئیس سازمان یونسکو و داوطلب مقام دبیرکلی سازمان ملل است گفت: "من به کثرت گرایی باور دارم، زیرا از کشوری آمده ام که جامعه چند فرهنگی دارد و به سان پلی است میان شرق و غرب. ما در اروپای شرقی معنای دگرگونی و تغییر جامعه را به خوبی درک می کنیم و می دانیم که چه چیزهایی جوامع دموکراتیک و ارزشهای دموکراتیک را می سازد"

در حال حاضر نیمی از داوطلبان دبیرکلی سازمان ملل را زنان تشکیل می دهند؛ که رئیس یونسکو، وزیر خارجه سابق کراواسی، وزیر خارجه سابق مولداوی و نخست وزیر سابق نیوزیلند از آن جمله اند.

XS
SM
MD
LG