لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۸

در واکنش به اظهارات پرزیدنت ترامپ؛ دبیرکل سازمان ملل: وقت ارزیابی واکنش جهانی به شیوع کرونا نیست


دبیرکل سازمان ملل خواستار همبستگی بین المللی در مقابله با ویروس کرونا شد و گفت، اکنون وقت آن نیست که واکنش جهانی به شیوع ویروس کرونا ارزیابی شود.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه گفت: «وقتی سرانجام توانستیم از شیوع این بیماری همه‌گیر جلوگیری کنیم، آن زمان است که باید به عقب بازگردیم و بفهمیم که چگونه این ویروس به وجود آمده و تبعات مخرب خود را به سرعت در سراسر جهان گسترش داده است. همچنین همه افراد درگیر با این بحران چگونه واکنش نشان داده‌اند. اما اکنون زمان آن نیست.»

گوترش همچنین گفت که این ویروس یک معضل بی‌سابقه در طول زندگی ما است و نیاز به پاسخ بی‌سابقه‌ای دارد. بدیهی است که در چنین شرایطی ممکن است برداشت‌های مختلفی از یک واقعیت، وجود داشته باشد.»

به گزارش رویترز این اظهارات دبیرکل سازمان ملل پس از انتقاد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در روز سه‌شنبه بیان شده است.

بنابر این گزارش دبیرکل سازمان ملل قرار است روز پنجشنبه در یک نشست خصوصی با ۱۵ عضو شورای امنیت تازه ترین تحولات مربوط به شیوع ویروس کرونا را توضیح دهد.

همچنین تدروس ادهانم، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، نیز روز چهارشنبه در واکنش به اظهارات پرزیدنت ترامپ گفت: «خواهش من همبستگی در سطح ملی، و خودداری از سیاسی کردن کووید است. دوم، من خواستار همبستگی صادقانه در سطح جهانی، و رهبری صادقانه از سوی آمریکا و چین هستم.»

دبیرکل سازمان بهداشت جهانی همچنین افزود که معتقد است آمریکا به تامین بودجه این سازمان ادامه خواهد داد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز سه شنبه به شدت از «سازمان بهداشت جهانی» انتقاد کرد و آن سازمان را متهم کرد بیش از حد بر چین تمرکز داشته و طی شیوع ویروس کرونا توصیه های بدی کرده است.

این نهاد بهداشتی سازمان ملل متحد روز ۳۱ ژانویه به کشورها توصیه کرد با وجود شیوع ویروس کرونا مرزهایشان را باز بگذارند، اگر چه اشاره کرد که کشورها حق دارند برای حفاظت از شهروندان‌شان دست به اقداماتی بزنند. دولت پرزیدنت ترامپ همان روز محدودیت‌هایی را بر سفر از چین به ایالات متحده اعلام کرد.

محافظه‌کاران در آمریکا به شکل فزاینده ای عملکرد «سازمان بهداشت جهانی» طی شیوع ویروس کرونا را مورد انتقاد قرار داده و می گویند بر داده های غلط چین درباره گسترش ویروس کرونای جدید اتکا داشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG