لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

کاهش ۵٠ درصدی بيماری ايدز در ٢۵ کشور


AIDS
AIDS
گزارش ساليانه سازمان ملل متحد درباره وضعيت بيماران مبتلا به ايدز در سويس منتشر شد. اين گزارش با ابراز خشنودی از تلاشهای جهانی برای مبارزه با ويروس اچ آی وی می افزايد در ٢۵ کشور با درآمد کم و يا متوسط جهان شمار بيماران ايدز بيش از ۵٠ درصد کاهش يافته است. زيرا ميزان کمکهای جهانی به بيماران کشورهای فقير بيش از ۶٠ درصد افزايش يافته است.

بخش مبارزه با ايدز سازمان ملل متحد مستقر در سويس در گزارش ساليانه خود می گويد دامنه تهديد اين بيماری در جهان کاهش يافته است.

مايکل سديبی مدير کل اداره مبارزه با ايدز سازمان ملل متحد که اين گزارش را در اختيار رسانه ها گذاشت می گويد: ما به هدف هزاره ای خود مبنی بر لگام زدن به گسترش همه گير ايدز دست يافته ايم. تعداد تازه بيماران آلوده به ويروس اچ آی وی و مرگ و مير ناشی از ايدز کاهش يافته است.

اداره مبارزه با ايدز مرکز بهداشت جهانی به ياری بيماران ايدز در کشورهای کم درآمد غرب آفريقا آمده است. اين مرکز به ياری کشورهای ثروتمند دارو و خدمات بهداشتی رايگان را در اختيار نيازمندان در اين کشورها قرار می دهد.

سديبی می افزايد: ما پيش از اين تنها در سه کشور جهان يعنی تايلند، اوگاندا و سنگال دفتر داشتيم. هم اينک در ٢۵ کشور کم درآمد جهان عليه گسترش دامنه ايدز مبارزه می کنيم که فرجامش کاهش ۵٠ درصدی بيماران تازه است.

در سان پائولوی برزيل نوارهای سرخ رنگ به نشانه مبارزه با ايدز بر درگاه بارهای شبانه نصب شده است.

به گزارش اين مدير بهداشتی سازمان ملل متحد مبارزه با ايدز در جهان در سنجش با يک دهه پيش امروزه آهنگی شتابان يافته است. او می افزايد باوجود درگير بودن کشورها با بحران اقتصاد جهانی ما توانسته ايم کمبودها را برطرف کرده و با اين بيماری مبارزه کنيم.

براساس اين گزارش شمار مرگ و مير ناشی از ايدز از دوميليون و سيصدهزار نفر در سال ٢٠٠۵ به يک ميليون و هفتصدهزار نفر در سال گذشته کاهش يافته است.

تلاشهای اداره مبارزه با ايدز سازمان ملل متحد حفظ ۱۴ ميليون سال عمر بيماران در کشورهای فقير و ۹ ميليون سال عمر بيماران کشورهای پيرامون صحرای آفريقا را در پی داشته است.
XS
SM
MD
LG