لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۱۵

گزارش سازمان ملل متحد: فقر در افغانستان بیداد می کند


در یک گزارش جدید سازمان ملل متحد گفته می شود در افغانستان، هشت سال پس از آن که اعانه دهندگان بین المللی سرازیر کردن میلیارد ها دلار به کشور را آغاز کردند، «فقر همچنان گسترده است.»

یافته های دفتر کمیسر عالی حقوق بشر نشان می دهد یک سوم افغان ها در «فقر مطلق» بسر می برند و قادر نیستند نیازهایشان را تامین کنند، در حالی که یک سوم دیگر فقط اندکی بالاتر از فقر قرار دارد.

گزارش که روز سه شنبه منتشر شد چندین مشکل، از جمله فساد، مناقشه مسلحانه و تبعیض را مسئول چنین وضعیتی می داند.

پژوهشگران می گویند «سوء استفاده از قدرت عامل اصلی فقر» در کشور است. آنها به مشکلاتی مانند پرداخت پول برای گرفتن مشاغل دولتی و پرداخت رشوه به مقامات برای سرویس های اولیه استناد می کنند.

مقامات سازمان ملل متحد می گویند هشت سال پس از توافق سال ۲۰۰۲ بن که آغاز دوران جدیدی را برای شهروندان افغان نوید داد، وضع فعلی پریشانی اقتصادی عمیقی را تصویر می کند.

گزارش می گوید مناقشات مسلحانه جاری در افغانستان بر حدود ۹۶ درصد مردم تاثیر گذاشته و به مرگ، جراحت و از دست دادن دارو ندار منجر شده است.

کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد برای مقابله با این وضع اقداماتی را توصیه می کند، از جمله مجازات مقامات فاسد و تعریف دوباره طرح های توسعه تا آنکه بیشتر بر ارجحیت های فقیران تمرکز کند.

یافته های سازمان ملل متحد شبیه مطالعه ای است که گروه خیریه اوکفسام در سال ۲۰۰۹ انجام داد و نشان میداد اکثر افغان ها فقر، فساد و بیکاری، نه طالبان را دلایل اصلی جنگ در کشور می دانند.

XS
SM
MD
LG