لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۱:۵۰

فرستاده سازمان ملل متحد به افغانستان خواهان تمرکز جدید بین المللی بر کشور شده است


مقام ارشد سازمان ملل متحد در افغانستان می گوید موفقیت ماموریت بین المللی در کشور به این بستگی دارد که خارجیان درک و شناخت بیشتری از جامعه افغان نشان دهند.

کای آیدی روز چهارشنبه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت در جامعه بین المللی گرایش های نیرومندی برای تهیه استراتژی و گرفتن تصمیم ها به شیوه ای که افغان ها آنرا «نامحترمانه و گاهی گستاخانه» تصور کنند وجود داشته است. او می گوید افغان ها احساس می کنند با کشور ها آنها بجای یک سرزمین مستقل و حاکم بصورت یک «نا کجاآباد» رفتار می شود.

آیدی برای آخرین بار بعنوان فرستاده ارشد سازمان ملل متحد به افغانستان در شورای امنیت سخن می گفت.

سازمان ملل متحد در ماه دسامبر اعلام کرد کای آیدی قرار داد خود را تجدید نخواهد کرد. دوره ماموریت او در افغانستان با انتقاد از کارآیی اش، از جمله شیوه برخورد با انتخابات ریاست جمهوری همراه بود.

با این حال، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد پیش از سخنان آیدی، او را بخاطر «قاطعیت و ایثار گری» ستود.

بان گفت افغانستان در یک مقطع حساس قرار دارد و دولت باید به قولهای خود عمل کند تا استراتژی های جامعه بین المللی بتواند کار کند.

در این میان، ظاهر طنیبن سفیر افغانستان در سازمان ملل متحد خواهان کاهش تحریم های سازمان ملل بر جنگجویان طالبان که خشونت را محکوم می کنند و موافق هستند از دولت حمایت کنند، شد. او گفت دولت افغانستان اسامی کسانی را که دیگر نباید هدف بستن حساب ها، ممنوعیت مسافرت و تحریم های تسلیحاتی باشند توصیه خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG