لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۳:۲۵

نماینده سازمان ملل متحد با یک جناح شورشی در کابل ملاقات می کند


فرستاده سازمان ملل متحد به افغانستان در کابل با نمایندگان یکی از جناح های ستیزه گر اصلی کشور ملاقات کرده است.

سازمان ملل متحد در اطلاعیه ای می گوید «استافان د میستورا» به نقطه نظرهای هیات حزب اسلامی گوش کرد و یاد آور شد بحث های آنها با مقامات افغانستان بر اهمیت گفت و شنود به رهبری افغان ها برای برقراری ثبات در کشور تاکید بیشتری می گذارد.

این نخستین دیدار تایید شده بین فرستاده سازمان ملل متحد و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار است. این گروه که پس از طالبان بزرگترین جناح در افغانستان تلقی می شود، در شرق و شمال کشور با سربازان افغان و خارجی در جنگ بوده است.

در این میان، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از دولت افغانستان خواسته است یک قانون بحث انگیر بخشودگی را لغو کند.

این قانون به افراد در برابر اقداماتی که پیش از سقوط دولت طالبان در سال ۲۰۰۱ انجام داده داده اند مصونیت می دهد، و گروه های طرفدار حقوق بشر در افغانستان و در خارج نسبت به آن ابزار نگرانی کرده اند.

یک مقام ارشد سازمان ملل متحد در افغانستان می گوید قانون بخشودگی به مقامات افغان اجازه می دهد تعهد خود را به تحقیق درباره موارد فاحش نقض حقوق بشر نادیده بگیرند.

طرفداران حقوق بشر می گویند ائتلافی از جنگ سالاران سابق و طرفداران آنها این قانون را در سال ۲۰۰۷ به پارلمان ارائه دادند که در سال ۲۰۰۸ به تصویب رسید. اما برخی از گروه های می گویند قانون همچنین می تواند در مورد طالبان یا گروه های دیگری که اینک مرتکب جنایت علیه بشریت می شوند بکار رود.

XS
SM
MD
LG