لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۸

روز جهانی مبارزه با فساد


فساد مشکلی است که بر کشورهای سراسر جهان تاثیر می گذارد. شکل ها و آثار آن متفاوت است، با این حال نتایجی تباه کننده دارد. دمکراسی را تضعیف می کند، اقتصادها را از حرکت باز می دارد، از اجرای عدالت جلوگیری می کند، منابع را به بیراهه می کشاند و آینده ملت ها و آسیب پذیرترین مردم را تباه می سازد.

روز ۹ دسامبر از سال ۛ۲۰۰۳، به عنوان روز بین المللی ضد فساد تعیین شده است، با این هدف که کنوانسیون سازمان ملل متحد تلاش علیه فساد را برجسته کند. روزی است که بر آگاهی مردم از فساد و چگونگی مبارزه با آن می افزاید. از زمان تصویب این کنوانسیون، ایالات متحده آمریکا و ۛ۱۶۷ کشور دیگر، آن را تائید کرده اند وعاملان فساد را مسئول می دانند.
کنوانسیون تشخیص می دهد که برای کاهش قابل ملاحظه فساد به رویکردی فراگیر نیاز است، که در هماهنگی با دولت ها، جامعه مدنی و بخش خصوصی به کارگرفته شود. موفقیت به ادامه کوشش برای پیشبرد شفافیت در دولت و حکومت قانون بستگی دارد، و تضمین این که شهر وندان درهر کجا، و نیز افراد، روزنامه نگاران و جامعه مدنی سازمان یافته، قادرباشند فساد و شیوه های آن را فاش سازند و بر مجازات عاملان تاکید بگذارند. این کوششها وضع مجازات های سخت تر علیه ارتکاب فساد، دسترسی بیشتر به پرونده ها و مدارک دولتی، تعیین ضوابط رفتاری برای مقامات دولت، همراه با تقویت حفاظت از روزنامه ها و فاش کنندگان موارد فساد را شامل می شود.
پرزیدنت باراک اوباما درتابستان امسال این نگرانی ها را در سخنانی در جمع دانشحویان دانشگاه در کیپ تاون درافریقای جنوبی مطرح ساخت و گفت: «این کار کامل نیست - همه می دانیم . نه در کشورهایی که رهبرانشان خود را با (استفاده از) مصونیت ثروتمند می کنند؛ نه در جوامعی که در آنها شما نمی توانید بدون پرداخت رشوه به کسی کسب و کاری را آغاز کنید، به مدرسه بروید، یا خانه ای تهیه کنید. چنین چیزهایی باید تغییر کند، نه فقط به این دلیل که فساد غیر اخلاقی است، بلکه همچنین مقوله ای است که به منافع شخصی و اقتصادی مربوط می شود. دولت هایی که به حقوق شهروندان خود احترام می گذارند و به حکومت قانون پای بند هستند وضع بهتری دارند، سریعتر رشد می کنند، و سرمایه گذاری بیشتری را جلب می کنند.»
ایالات متحده آمریکا آماده است با کشورهای دیگر برای سپردن افراد فاسد به دست عدالت کار کند، خواه ازطریق کمک تکنیکی و آموزشی یا همکاری برای یافتن مدارک یا دارائی های سرقت شده ای که در خارج نگاهداری می شود. و از آنجا که فساد مرز نمی شناسد، اساسی است کوشش های مشترک ما درسطح جهانی ادامه پیدا کند.
XS
SM
MD
LG