لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۳

تمرکز سازمان ملل متحد بر کره شمالی


روز ۲۲ دسامبر، شورای امنیت سازمان ملل متحد برای نخستین بار در باره وضع کره شمالی بعنوان یک موضوع مستقل بحث کرد. پیشتر، کره شمالی فقط در محتوای پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی مطرح می شد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد اخیرا قطعنامه ای تصویب کرد که نقض گسترده و فاحش حقوق بشر توسط رژیم را، آنگونه که در گزارش کمیسیون تحقیق شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد بیرحمی رژیم تشریح شده است، محکوم می کند.

کمیسیون بیش از ۲۰۰ مصاحبه با قربانیان، شاهدان و مقامات سابق انجام داد، و جلسات عمومی که در آنها بیش از ۸۰ نفر شهادت دادند تشکیل داد. سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت همه این ها آنچه را کره شمالی هست نشان می دهد: «کابوس زنده».

یک زندانی سابق گفت او و دیگران چنان گرسنه بودند که دانه های ذرت را از ِپشکل گاو جمع می کردند. ما ناچار بودیم هر چیز زنده ای را بخوریم. هر نوع گوشتی که پیدا می کردیم. هر پرنده یا خزنده ای و هر علفی که می روئید.»

جلسه تاریخی ۲۲ دسامبر همچنین همفکری فزاینده در میان اعضا و کشورهای عضو شورای امنیت را منعکس می کرد که چنین رفتارهایی نه فقط در محتوای نقض حقوق بشر تاسف انگیز است بلکه تهدیدی روشن برای صلح و امنیت بین المللی و منطقه ای است.

مهم است راه هایی برای پاسخگوئی کسانی که مسئول اکثر آزارها هستند پیدا شود. سامانتا پاور در بیانیه ای گفت « وقتی رژیم ها تلافی جوئی های مرگبار را علیه کشورهایی که قساوت های آنها را محکوم می کنند هشدار می دهند، نظیر کاری که کره شمالی انجام داده است، دقیقا لحظه ای است که نیاز داریم بایستیم و کوتاه نیائیم. دیکتاتورهایی که تهدیدها را وسیله ای موثر برای خاموش کردن جامعه بین المللی می بینند، می خواهند قدرت نمائی کنند.»

کره شمالی همچنان در میان جدی ترین ناقضان حقوق بشر قرار دارد . ایالات متحده آمریکا به تشویق همکاری با مکانیسم های حقوق بشر سازمان ملل متحد ادامه می دهد.

سامانتا پاور گفت آنچه در برابر این بدرفتاری ها و آزارهای گسترده قابل فهم نیست، این است که ساکت ماند. سکوت موجب نخواهد شد کره شمالی به آزار مردمش پایان دهد. و جامعه بین المللی را امن تر نخواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG