لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۱

رای شورای امنیت به قطعنامه جدید علیه کره شمالی


دیپلمات ها درسازمان ملل متحد می گویند آمریکا درتشدید تحریم های بین المللی علیه کره شمالی به دلیل پرتاب موشک دردسامبر با چین به توافق رسیده است.

به گفته دیپلمات ها ایالات متحده پیش نویس قطعمامه ای را بین ۱۵ عضوشورای امنیت توزیع کرده است که انتظارمی رود روز سه شنبه به آن رای داده شود.

آنها می گویند قطعنامه پرتاب موشک را محکوم می کند وتحریم های فعلی را سخت تر می سازد.اما روشن نیست آیا تحریم های جدیدی وضع خواهد کرد یانه – اقدامی که چین، تنها متحدعمده پیونگ یانگ، مایل نبوده است قبول کند.

واشنگتن پکن را برای پذیرفتن اقدامات سخت درپی پرتاب راکت زیرفشار گذاشته است، آن اقدام به عنوان یک آزمایش پنهانی موَشک که براساس تحریم های سازمان ملل متحد ممنوع است محکوم شد.

چین، که قبلا با تحریم های سازمان ملل متحدعلیه پیونگ یانگ موافقت کرده گفته است می خواهد شورای امنیت رویکردی " احتیاط آمیز" که برتنش درشبه جزیره کره نیافزاید، برگزیند.

درپی پرتاب نافرجام راکت درماه آوریل، شورای امنیت قادرشد فقط بیانیه ای درسطح ریاست شورا درمحکوم ساختن این عمل صادرکند. اما این بار، پکن ظاهرا با قطعنامه ای که اقتدار بیشتری دارد موافقت کرده است.

دیپلمات ها می گویند هرقطعنامه ای احتمالا ازحمایت دیگر اعضای شورای امنیت برخوردارخواهد بود.

کره شمالی تکذیب می کندکه پرتاب راکت در ۱۲ دسامبر آزمایش موشک بالیستیک بود ومی گوید ماموریتی صلحجویانه بود که یک ماهواره هواشناسی را درمدار زمین قرار داد.
XS
SM
MD
LG