لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۰

دبیرکل سازمان ملل به ایران می رود


سازمان ملل متحد اعلام کرد بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، در شانزدهمین اجلاس رهبران جنبش غیر متعهد ها در تهران شرکت خواهد کرد.

سخنگوی سازمان روز چهارشنبه در نیویورک به خبرنگاران گفت دبیر کل، کنفرانس را فرصتی می داند که در آن با سران کشورها و دولت ها ، از جمله کشور میزبان، برای حل مسایل مهم جهانی کار کند.

کنفرانس از پنجم تا دهم شهریور در تهران برگزار می شود و انتظار می رود نمایندگانی از 120 کشور عضو جنبش ، و نیز کشورهای دیگر به عنوان ناظر در آن حضور پیدا کنند.

در روزهای اخیر، بنا به گزارش های رسانه ها ، برخی محافل در آمریکا و اسراییل از بان کی مون خواسته بودند نشست تهران را تحریم کند.

سخنگوی سازمان ملل متحد گفت دبیرکل مسئولیت خود و سازمان ملل را برای دنبال کردن تعامل دیپلماتیک با تمام کشورهای عضو، جهت پرداختن به مسائل مربوط به صلح و امنیت جهانی جدی می گیرد.

سخنگو گفت در مورد جمهوری اسلامی ایران، دبیر کل با استفاده از فرصت، نگرانی های روشن و انتظارات جامعه بین المللی را از مسایلی که حل آنها برای ثبات منطقه ای و رفاه مردم ایران فوریت دارد، ابلاغ خواهد کرد. وی افزود برنامه اتمی ایران، تروریسم، حقوق بشر و بحران در سوریه از جمله آنها است.

سخنگوی بان کی مون گفت در اوائل هفته دبیرکل سازمان ملل ناراحتی خود را از اظهارات مقامات ایران که موجودیت اسراییل را تهدید می کرد ابراز داشت، و آن را " موهن و تحریک کننده " نامید و محکوم کرد.
XS
SM
MD
LG