لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

گشایش «کتابخانه ریاست جمهوری گرنت» در جایی که سربازان جنوبی را شکست داد


مارک کینم، رئیس دانشگاه ایالتی می سی سی پی در کنار مجسمه پرزیدنت یولیسیز گرنت، در «کتابخانه ریاست جمهوری یولیسیز گرنت».
مارک کینم، رئیس دانشگاه ایالتی می سی سی پی در کنار مجسمه پرزیدنت یولیسیز گرنت، در «کتابخانه ریاست جمهوری یولیسیز گرنت».

«کتابخانه ریاست جمهوری یولیسیز گرنت» این ماه در یک دانشگاه در ایالتی باز می شود که گرنت در آن با تصرف قلعه ای که متعلق به سرباز های جنوبی در ویکسبرگ بود، به شهرت رسید.

«یولیسیز (اولیسیس) اس. گرنت» ژنرال اتحادیه (ایالت های شمالی) که در جنگ داخلی آمریکا و بعد در بدست آوردن مقام ریاست جمهوری به پیروزی رسید، به می سی سی پی بازگشت، چیزی که تا چندی پیش تصورش برای بعضی ها سخت بود.

دانشگاه ایالتی می سی سی پی کتابخانه جدید را در ۳۰ نوامبر باز خواهد کرد که شامل نوشته ها و برخی از وسایل گرنت است.

گشایش این موزه در ایالتی که ریشه عمیقی در تاریخ اتحاد ایالت های جنوبی آمریکا دارد، شاید بعید به نظر بیاید ولی حامیان این کتابخانه امیدوارند که این کتابخانه تعاملی با اشیای یادگاری و گنجینه بزرگی از مدراک و اسناد تاریخی کمک به اتحاد مردم بعد از بیش از ۱۵۰ سال جنگ بین ایالت های شمالی و جنوبی کند.

کتابخانه ریاست جمهوری یولیسیز گرنت
کتابخانه ریاست جمهوری یولیسیز گرنت

ایالت می سی سی پی حدود ۱۰ میلیون دلار خرج بنای جدید کتابخانه ریاست جمهوری یولیسیز اس. گرنت در دانشگاه ایالتی می سی سی پی در شهر «استارکویل» کرده است.

و مردی که دستنویس های گرنت را یک دهه پیش به می سی سی پی آورد می گوید امیدوار است این موزه تفرقه دوام یافته بین شمال و جنوب را از بین ببرد.

فرنک ویلیامز، که قاضی ارشد پیشین دادگاه ایالت «رود آیلند» آمریکا بود، گفت: «نگرش ما این بود که رفتن به جنوب با این کلکسیون شاید به نحوی به مردم کمک کند تا یکدیگر را بهتر درک کنند و مثل اعضای خانواده در کنار هم زندگی کنند.»

آقای ویلیامز که رئیس انجمن «یولیسیز اس. گرنت» است که صاحب ورقه های دستنویس گرنت است.

او همینطور اخیراً کلکسیون بزرگ و خصوصی خودش را که شامل کتابها و یادگاریهای آبراهام لینکلن است را به دانشگاه می سی سی پی بخشیده یعنی این که کتابخانه جدید آن همینطور شامل یادگاریهایی است که به رئیس جمهوری ای تعلق دارد که به ژنرال خود یولیسیز گرنت اعتماد داشت که در این نبرد پیروز خواهد شد و ایالت های شمالی را حفظ خواهد کرد.

مجمسه «یولیسیز اس. گرنت» در اندازه واقعی
مجمسه «یولیسیز اس. گرنت» در اندازه واقعی

پژواک جنگ داخلی آمریکا (۱۸۶۱-۱۸۶۵) هنوز زنده است.و هنوز بحث و گفتگوهای زیادی بر سر پرچم کنفدراسیون و مجسمه ها و یادبود ها، و یا روزهای تعطیلاتی که به جنگ داخلی آمریکا باز می گردد وجود دارد، بخصوص که برای نژادپرستان سفید پوست و گروه های کی کی کی وسیله ای شده اند برای نشان دادن نژاد پرستی و ترویج نفرت.

علاوه بر اختلافات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، و عقیدتی، تاریخدانان یکی از دلایل شروع جنگ داخلی آمریکا را برده داری می دانند.

ایالات جنوبی که اقتصادشان به شدت به کشاورزی و برده داری تکیه داشت با قانون جدید ایالت شمالی که می خواست جلوی گسترش برده داری غرب آمریکا را بگیرد، مخالف بود و اساس و پایه اصلی تشکیل ایالات جنوبی آمریکا، ناسیانولیسم جنوبی سفیدپوستان بود.

در ورودی کتابخانه گرنت
در ورودی کتابخانه گرنت

گرنت پس از شکست ارتش جنوب، هجدهمین رئیس جمهور آمریکا شد.

در این کتابخانه مجموعه ای از نامه ها و نوشته های گرنت، همراه با عکس از دوران جنگ و دو دوره ریاست جمهوری او از سال ۱۸۶۹ تا ۱۸۷۷ هست.

همینطور چهار مجسمه به اندازه واقعی از گرنت، یک کتاب که شرکت کنندگان در مراسم سوگواری گرنت را که تا ۱۱ کیلومتر ادامه داشت نشان می دهد و یک میز تحریر از شهرداری ایالت «ایلینوی» که لینکولن در آن وکالت می کرد. کتابخانه همینطور شامل یک نمایشگاه تاریخی الکترونیکی است.

تصویر پرزیدنت یولیسیز گرنت و همسرش در یک کنده کاری برای چاپ
تصویر پرزیدنت یولیسیز گرنت و همسرش در یک کنده کاری برای چاپ

جان اف. مارسزالک مدیر عامل و سردبیر کتابخانه در مورد گرنت گفت: «او ژنرالی بود که در جنگ پیروز شد و اتحادیه را حفظ کرد و کشور را از مصیبت برده داری زدود.»

برغم این که این کتابخانه در یک ایالت جنوبی برپا شده آقای مارسزالک می گوید با مخالفت جزئی روبرو شد. یک گروه میراث جنوبی در سال ۲۰۱۵ در نزدیکی بنای در حال ساخته شدن کتابخانه، تنها یک تظاهرات کوچک با پرچم کنفدراسی برپا کرده بود.

تظاهرات نژادپرستان سفید پوست در شهر شارلوتسویل ایالت ویرجینیا در حالیکه پرچم کنفدراسوین بدست گرفته اند، اوت ۲۰۱۷
تظاهرات نژادپرستان سفید پوست در شهر شارلوتسویل ایالت ویرجینیا در حالیکه پرچم کنفدراسوین بدست گرفته اند، اوت ۲۰۱۷

تا کنون به نظر می آید که این کتابخانه بیشتر توجه کارشناسان را جلب کرده است تا مخالفان را ولی بعد از تظاهرات و علنی تر شدن نژادپرستی و ناسیانولیسم سفید پوستان، در ماه های بعد از به ریاست جمهوری رسیدن پرزیدنت ترامپ، معلوم نیست که هنگام باز شدن کتابخانه، طرفدران کنفدراسیون چه عکس العملی نشان خواهند داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG