لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۲

کاهش بودجه نظامی بریتانیا


یک ناو هواپیمابر بریتانیایی در آبهای بریتانیا - ۱۹ اکتبر ۲۰۱۰
یک ناو هواپیمابر بریتانیایی در آبهای بریتانیا - ۱۹ اکتبر ۲۰۱۰

دیوید کامرون می گوید تغییر ساختار قوای نظامی بریتانیا امری الزامی است

بریتانیا روز سه شنبه اعلام کرد که قصد دارد بودجه دفاعی خود را کاهش دهد. این امر منجر به کاهش هزاران نفر از سربازان بریتانیایی، و کنار گذاشته شدن برخی از برنامه های تسلیحاتی این کشور خواهد شد. متحدان بریتانیا بیم دارند که کاهش بودجه دفاعی این کشور، ممکن است بر جایگاه بریتانیا به عنوان یک قدرت جهانی تاثیر بگذارد.
دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا می گوید دفاع ملی، وظیفه اول هر دولتی است و تغییر ساختار قوای نظامی بریتانیا امری الزامی است.


اقای کامرون گفت:« ما به تهدیدات واقعی که امروز در جهانمان با آن روبرو هستیم نگاه خواهیم کرد، چه این تهدیدات، تروریسم در فضای مجازی باشد، یا تروریسم بین المللی. یا تروریسمی که از سوی جمهوری خواهان مخالف در ایرلند شمالی باشد.». نخست وزیر بریتانیا همچنین گفت:« ما به تهدیدات نوینی که در جهان مدرن با آن روبرو هستیم می نگریم و اطمینان حاصل خواهیم کرد که نیروهای نظامی ما، آمادگی مقابله با این تهدیدات را داشته باشند.»

آقای کامرون می گوید بریتاینا طی چهارسال آینده، بودجه ای حدود ٨٠٠ هزار دلار را هزینه یک برنامه امنیتی ملی، در خصوص فضای مجازی خواهد کرد. به گفته نخست وزیر بریتانیا این امر بطور چشمگیری، قابلیت شناسایی و دفاع در مقابل حملات در فضای مجازی را افزایش خواهد داد.

بریتانیا چند سامانه هوایی خود را کنار خواهد گذاشت، چندین کشتی را مدتی زودتر، از ناوگان دریایی خود مرخص خواهد کرد و از حدود ۲۵ هزار فرصت شغلی مرتبط با ارتش که غیرنظامیان در آن اشتغال دارند خواهد کاست. به علاوه شمار نظامیان این کشور حدود ۷ هزار نفر کاهش خواهد یافت. اما در تعداد نظامیان و تجهیزات مستقر در افغانستان کاهشی روی نمی دهد.

هفته گذشته، هیلری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا در اروپا، ابراز نگرانی آمریکا نسبت به کاهش بودجه دفاعی بریتانیا را اعلام کرد. بریتانیا بزرگترین متحد آمریکا در عراق و افغانستان بوده است. دیوید کامرون گفته است کاهش بودجه دفاعی بریتاینا به «روابط خاص» کشورش با ایالات متحده آسیب نخواهد زد. بریتانیا پس از ایالات متحده و چین، بیشترین هزینه نظامی را دارد.

XS
SM
MD
LG