لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

واکنش خانواده‌های قربانیان هواپیمای سرنگون‌شده به اظهارات مقامات رژيم ایران: این نشانه جنایت شما است


خانواده‌های قربانیان هواپیمای مسافربری اوکراینی که توسط سپاه پاسداران با شلیک موشک‌ سرنگون شد، نسبت به اظهارات اخیر مقامات جمهوری اسلامی درباره سرنگونی این هواپیما واکنش نشان دادند.

جواد سلیمانی که همسرش را در سرنگونی هواپیمای اوکراینی از دست داده است با انتشار یک توئیت نسبت به اظهارات امیرعلی حاجی زاده واکنش نشان داد و نوشت: «حاجی زاده، بیشتر حرف بزن! اینکه قصد داشته اید ۴۰۰ نقطه از مواضع آمریکا را موشک باران کنید و حریم هوایی را نبستید نشانه جنایت شماست!!»

حاجی زاده در تلویزیون دولتی ایران مدعی شده بود که «بیت رهبری» از جمله اماکن مورد تهدید برای شلیک از سوی آمریکا بوده است.

حامد اسماعیلیون، یکی دیگر از افرادی که همسر و دختر خودش را در سرنگونی هواپیمای اوکراینی از دست داده است، نیز در یک توئیت این گونه به اظهارات حاجی زاده در تلویزیون دولتی ایران واکنش نشان داد و نوشت: «قاتلان به نام قهرمان ملی در دفاع ازبیت رهبری در تلویزیون ظاهر میشوند و معترضان به جنایت در زندانند.»

آقای اسماعیلیون در یک توئیت دیگر درباره محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و حاجی زاده نوشت که «مردانی که هر روز صبح دست در خون کودکان می زنند و برخی می خواهند این دو را به عنوان قهرمان ملی به تاریخ ما تحمیل کنند.»

مادر امیرحسین سعیدی نیا هم که پسرش را در شلیک سپاه به این هواپیما از دست داده نیز در یک توئیت درباره ظریف نوشت: «جواد ظریف برای هر لحظه لبخند زیبای پسر من چقدر قیمت گذاشتی؟»

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین، که در تاریخ هشتم ژانویه ۲۰۲۰ با ۱۷۶ سرنشین از تهران راهی کی‌یف پایتخت اوکراین بود، دقایقی پس از آغاز مسیر خود بر اثر حمله موشکی سپاه پاسداران در حوالی شهر جدید پرند استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن، که عمدتا ایرانی بودند، کشته شدند.

در حالی که بیش از ۱۰۰ روز از سقوط این هواپیمای مسافربری در ایران توسط سپاه پاسداران، گذشته است اما رژیم ایران جعبه سیاه این هواپیما را هنوز تحویل نداده است.

پیشتر جاستین ترودو نخست وزیر کانادا از ایران خواسته بود تا جعبه‌های سیاه هواپیما را به این کشور تحویل دهد همچنین،وادیم پریستایکو، وزیر خارجه اوکراین چندی پیش از ادامه فشار اوکراین بر جمهوری اسلامی برای تحویل دادن جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه پاسداران و شناسایی کسی که فرمان شلیک موشک به این هواپیما را داد، خبر داده بود.

همچنین مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، چندی پیش با اشاره به گذشت ۱۰۰ روز از سقوط یک هواپیمای مسافربری در ایران توسط سپاه پاسداران، درخواست کرد که رژیم ایران جعبه سیاه این هواپیما را تحویل دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG