لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۹

رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید در مکالمه تلفنی او با پرزیدنت ترامپ هیچ‌گونه «گروکشی» در کار نبوده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، می گوید در مکالمه تلفنی اش با پرزیدنت دونالد ترامپ «هیچ‌گونه گروکشی» در کار نبوده است. این تماس تلفنی اکنون در کانون تحقیقات دموکرات های مجلس نمایندگان ایالات متحده برای استیضاح رئیس جمهوری قرار دارد.

زلنسکی به خبرنگاران گفت که او در زمان مکالمه تلفنی با پرزیدنت ترامپ اطلاع نداشت که صدها میلیون دلار کمک نظامی آمریکا به اوکراین متوقف شده بود.

پرزیدنت ترامپ می گوید که او با هدف تحت فشار گذاشتن اوکراین برای مقابله با فساد، کمک های آمریکا به آن کشور را متوقف کرده بود. اما دموکرات ها رئیس جمهوری آمریکا را متهم می کنند که کمک ها به اوکراین را به این هدف متوقف کرده بود که زلنسکی را برای انجام تحقیقات در باره جو بایدن، نامزد پیشتاز در انتخابات درون حزبی دموکرات ها، و پسرش هانتر بایدن، زیر فشار بگذارد.

زلنسکی روز پنج شنبه گفت هدفش از این تماس تلفنی هماهنگی برای ملاقاتی در آینده با پرزیدنت ترامپ و مجاب کردن رهبر آمریکا به تغییر لحنش درباره اوکراین به عنوان کشوری فاسد بود. رهبر اوکراین گفت ایالات متحده هیچ شرطی را برای یک ملاقات تعیین نکرده بود.

بر طبق شکایت یک افشاگر ناشناس و متنی که کاخ سفید از این مکالمه تلفنی منتشر کرده است، پرزیدنت ترامپ از زلنسکی خواسته بود تحقیقاتی را درباره بایدن آغاز کند.

سه کمیته مجلس نمایندگان آمریکا که تحقیقات دموکرات ها را پیش می برند، مجموعه ای از پیامک های کرت ولکر، نماینده آمریکا در امور اوکراین، را منتشر کرده‌اند که در آن، ولکر به آندری یرماک، مشاور زلنسکی، گفته بود اگر زلنسکی، پرزیدنت «ترامپ را متقاعد کند تحقیقات را انجام می دهد، ما تاریخ دیدار [او] از واشنگتن را قطعی خواهیم کرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG